Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, znane również jako leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba i w kolejnym etapie na jego ochronie przed ponowną inwazją mikrobiologiczną. Aby osiągnąć ten cel, kanał należy oczyścić, a ząb uszczelnić.

Kluczowym elementem w procesie leczenia kanałowego jest zastosowanie mikroskopów o dużej mocy.

Kluczowym elementem w procesie leczenia kanałowego jest zastosowanie mikroskopów o dużej mocy.

Mikroskop enodontyczny pozwala stomatologowi zobaczyć wnętrze zęba wraz z systemem kanałów korzeniowych w powiększeniu do 20-25 razy.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ:

  • zęby często mają dodatkowe korzenie lub kanały, których nie widać gołym okiem lub przy zastosowaniu zwykłych okularów powiększających
  • korony lub duże wypełnienia często utrudniają dostrzeżenie wnętrza zęba, dzięki odpowiedniemu oświetleniu i znacznemu powiększeniu można zobaczyć pełny system ukorzenienia zęba
  • zęby mogą mieć złamania lub inną nienaturalną anatomię, które można dobrze zobaczyć jedynie przy użyciu mikroskopu

Mikroskop operacyjny znacząco zwiększa możliwości oglądania najdrobniejszych szczegółów w zębie i korzeniu zęba pacjenta. Dzięki powiększeniu mikroskop dentystyczny jest przydatny zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu endodontycznym.

Mikroskopy:

  • znacząco poprawiają ergonomię pracy stomatologa        
  • są niezbędne w przypadku lokalizowania i usuwania złamanych instrumentów stomatologicznych pozostałych w zębie podczas procesu oczyszczania kanałów
  • dzięki powiększeniu lekarz stomatolog jest bardziej precyzyjny podczas usuwania zakażonych tkanek
Etapy leczenie endodontycznego
Etapy leczenie endodontycznego

Leczenie endodontyczne składa się z dwóch etapów. Pierwszy to mechaniczne i chemiczne czyszczenie kanału korzeniowego. W tej procedurze do oczyszczania kanałów używamy instrumentów medycznych o właściwościach antyseptycznych. Drugi etap to uszczelnianie kanałów korzeniowych za pomocą uszczelniacza (gutaperka lub resilon) który ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Podczas drugiej wizyty kanał korzeniowy jest ponownie czyszczony, dezynfekowany, kształtowany, mierzony i wypełniany, aby zapobiec dalszej infekcji.

W nowoczesnym leczeniu endodontycznym mikroskop nie jest luksusem, a  niezbędnym instrumentem, który umożliwia niezbędną precyzję działania. Za pomocą mikroskopu widzimy rzeczy niewidoczne gołym okiem: wąskie wejście do kanału korzeniowego, dodatkowe kanały, pęknięcia korzenia zęba, zmiany spowodowane wiekiem lub zwapnione kanały spowodowane urazem.

W endodoncji za pomocą mikroskopu możemy znaleźć złamania podłużne, dodatkowe i zwapnione kanały oraz wejścia do kanałów pokrytych kamieniem. Możemy skuteczniej diagnozować i leczyć perforacje, usuwać oddzielone narzędzia z kanału, wycofywać kanały, usuwać stare uszczelnienie za pomocą specjalnych instrumentów ultradźwiękowych.

Luxdentica

Bardzo ważne jest aby leczenie kanałowe wykonywane było przez specjalistę. Lekarz stomatolog, który nie jest endodontą nie zawsze jest w stanie należycie poradzić sobie z problemem. Dlatego czasami zdarza się, że niewłaściwie przeprowadzone leczenie enddontyczne może zakończyć się infekcją i koniecznością powtórzenia zabiegu. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji w której niezbędna jest ekstrakcja zęba. Dlatego przy wyborze lekarza stomatologa należy zwracać uwagę na to, czy posiada on wystarczające kompetencje i doświadczenie w zakresie leczenia kanałowego.

Współczesne leczenie endodontyczne nie wymaga jak dawniej kilku wizyt i nie jest bolesne.

Zobacz naszego eksperta

lek. stom. Agnieszka Bogusławska-Miśkiewicz
lek. stom. Agnieszka Bogusławska-Miśkiewicz
chirurgia, stomatologia zachowawcza
więcej
lek. stom. Joanna Ciągło
lek. stom. Joanna Ciągło
endodoncja mikroskopowa, stomatologia zachowawcza
więcej
lek. stom. Anna Miszalska-Jamka
lek. stom. Anna Miszalska-Jamka
endodoncja mikroskopowa
więcej

Umów się na konsultację

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą, by umówić dogodny termin wizyty!


Umów się na konsultację
Dlaczego leczenie kanałowe warto przeprowadzić w Luxdentica?
Dlaczego leczenie kanałowe warto przeprowadzić w Luxdentica?
Najlepsza klinika, nr 1 w Krakowie

Najwyższą notę od GCR (niezależny ranking dot. praktyk stomatologicznych, który ocenił Luxdenticę jako najlepszą klinikę w Krakowie) otrzymaliśmy m.in. za obsługę i znakomite opinie Pacjentów, doświadczonych lekarzy, nowoczesne urządzenia oraz bogatą ofertę usług.

Specjalistyczne konsultacje

Konsultacja endodontyczna, a także wstępna diagnostyka to bardzo ważny etap leczenia kanałowego. Lekarz opowie o metodach leczenia, przedstawi też jego koszty, odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zobaczysz, że Luxdentica jest wyjątkowa również pod względem komunikacji.

Lekarze praktycy

W naszej klinice każdy z lekarzy zajmuje się konkretną dziedziną stomatologii - ich praktyczne doświadczenie to ilość godzin spędzonych przy konkretnym zabiegu. Każdego dnia przeprowadzamy w Luxdentica od kilku do kilkunastu zabiegów endodontycznych.

Diagnostyka w Luxdentica

Do dyspozycji mamy własną pracownię tomografii komputerowej, dzięki czemu możemy na miejscu przeprowadzić niezbędne badania oraz wykonać wszystkie potrzebne zdjęcia.

Pracujemy z mikroskopem

W zabiegach endodontycznych zawsze wykorzystujemy mikroskop, który pozwala na dużo większą efektywność leczenia kanałowego. Do dyspozycji Pacjentów w naszej klinice pozostają trzy mikroskopy.

Bezbolesne leczenie

W Luxdentica dbamy o komfort naszych Pacjentów, dlatego nie musisz się obawiać czy leczenie kanałowe w naszej klinice będzie wiązało się z bólem. Nie będzie! Korzystamy z komputerowego znieczulenia The Wand oraz innych w zależności od potrzeb Pacjenta.

Warto wiedzieć,

że na cenę leczenia kanałowego składają się również wszystkie opatrunki między zabiegami, zdjęcia oraz znieczulenie.

Standardy Luxdentica

Eksperci Luxdentica

Poznaj naszych specjalistów

Nasi eksperci
Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja