Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska

Ładne i proste zęby poprawiają wygląd i przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia z własnego życia. W wielu przypadkach łamią występujące wcześniej blokady i bariery psychologiczne, a śnieżnobiały piękny uśmiech bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Stomatologia estetyczna powstała po to, by dokonywać wizualnych zmian uśmiechu, gdy nie jesteś do końca zadowolony z wyglądu Twoich zębów. Mogą być one zdrowe, ale na przykład są przebarwione, nierówne lub zbyt krótkie. Wówczas możemy wykorzystać jedną z wielu metod poprawy ich wyglądu. Najprostszym, najszybszym i jednocześnie skutecznym narzędziem mogą być licówki.

Licówki dentystyczne to cienkie nakładki protetyczne, które przykleja się na zęby.

Licówki dentystyczne to cienkie nakładki protetyczne, które przykleja się na zęby.

Licówki dobierane są odpowiednio do koloru i ogólnego kształtu istniejących zębów, dzięki czemu ich wygląd jest bardzo zbliżony do naturalnego, a jednocześnie w dużym stopniu bardzo pozytywnie wpływa na ogólną estetykę.

W jakich przypadkach mają zastosowanie licówki?

Kiedy lekarz stomatolog może zalecić ich wykonanie? Warto rozważyć następujące przypadki:

 • Zęby są zarysowane lub częściowo złamane
 • Zęby mają widoczne przebarwienia lub plamy
 • Występuje diastema (widoczna luka pomiędzy górnymi jedynkami)
 • Ogólna estetyka zębów jest mało zadowalająca

Licówki maskują szarość zębów lub inne przebarwienia takie jak prześwitujące kanały korzeniowe lub  stare odbarwione wypełnienie zęba.  Zakłada się je również w celu wydłużenia zębów lub jak na przykład w przypadku leczenia ortodontycznego - wprowadzenia zębów do łuku.

Założenie licówek dentystycznych może być alternatywą dla osób, które mają tylko lekko krzywe zęby i nie chcą  nosić aparatu ortodontycznego.

Luxdentica

Rodzaje licówek dentystycznych

W gabinetach stomatologicznych dostępnych jest kilka różnych rodzajów licówek dentystycznych. Ich właściwy dobór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, pożądanego wyglądu oraz przeznaczonego na leczenie stomatologiczne budżetu.

Licówki produkowane są z kilku rodzajów materiałów, co przekłada się na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Licówki mogą być: 

 • akrylowe, 
 • kompozytowe, 
 • skaleniowe,
 • porcelanowe.

Licówki wykonuje się z różnych rodzajów materiałów, jednak najbardziej rozpowszechnione i cenione przez pacjentów są licówki porcelanowe. Licówki porcelanowe są uważane za najlepsze pod względem odporności na przebarwienia. Cechuje je również najbardziej naturalny, zbliżony do zdrowych zębów połysk. Są również bardziej trwałe niż  licówki wykonane z żywicy kompozytowej.

Licówki są najmniej inwazyjną metodą korekcji kształtu zębów. Mogą być zakładane metodą bez szlifowania lub niewielkim oszlifowaniem zębów.

Licówki z oszlifowaniem

Nakłada się je delikatnie szlifując uprzednio od 0,3 do 0,5 milimetra powierzchnię zęba. Wszystko po to aby odpowiednio przygotować ząb do przyklejenia licówki. Szlifowanie przed osadzeniem licówek ma na celu zniwelowanie niedoskonałości zębów własnych pacjenta. Aby stworzyć miejsce na licówki w przestrzeniach między zębowych tworzy się zaś minimalne rowki na powierzchniach bocznych. Dzięki takim, łagodnym i mało inwazyjnym zabiegom, w końcowym efekcie nie jest widoczne przejście licówki w ząb.

Zalety licówek realizowanych z oszlifowaniem zębów

Plusy:

 • trwałość
 • możliwość ponownej wymiany na nowe
 • wysoka estetyka
 • zmieniają kolor zębów
 • zmieniają nieestetyczny kształt zębów własnych

Minusy:

 • ingerencja w strukturę zęba

Licówki bez szlifowania

Licówki non-prep to bardzo cienkie (0,2-0,3mm) wykonane z wysokiej jakości materiałów, płatki porcelany,  które przykleja się na zewnętrzną część zębów. Wykonanie licówek porcelanowych bez wcześniejszego oszlifowania zębów jest metodą najmniej inwazyjną i całkowicie bezbolesną. Zabieg polega na pobraniu od pacjenta wycisku lub skanowania wewnątrzustnego skanerem protetycznym zębów własnych.Na podstawie tych danych wykonuje się dopasowany indywidualnie zestaw licówek.

Zalety licówek non-prep (bez oszlifowania zębów)

Plusy:

 • mało inwazyjne
 • wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta
 • wysoka estetyka
 • ultracienkie

Minusy:

 • mniejsza trwałość
 • w mniejszym stopniu zmieniają kolor zębów (czasami potrzeba realizacji zabiegu wybielania zębów)
Dlaczego licówki w Luxdentica?
Dlaczego licówki w Luxdentica?

Wykonanie licówek porcelanowych to proces, który składa się z kilku etapów. Jak to wygląda w praktyce?

Konsultacja i przygotowanie

Pierwszy etap to konsultacja i przygotowanie – w trackie pierwszej wizyty po ustaleniu potrzeb i zakresu leczenia dentysta pobiera tak zwane wyciski diagnostyczne  lub skanuje zęby pacjenta skanerem protetycznym. Podczas tej wizyty realizuje się również, jeżeli jest taka potrzeba, usuwanie osadów nazębnych.

Projektowanie

Następny krok to projektowanie nowego kształtu przyszłych zębów które odbywa się na bazie zdjęć i filmów wykonanych indywidualnie dla pacjenta.Na podstawie filmu możemy dostrzec wiele aspektów estetycznych niezauważalnych na nieruchomych zdjęciach.

Mock-up

Kolejnym etapem  jest tak zwany mock-up , czyli wstępna przymiarka i ocena wyglądu. Podczas tej wizyty pacjent ocenia jak będą ostatecznie wyglądać licówki. Na tym etapie możliwe jest jeszcze wprowadzenie ewentualnych korekt i poprawek w zakresie estetyki.

Osadzanie licówek

Ostatnim etapem jest osadzanie licówek, czyli przyklejenie licówek do zębów. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a efekt pracy widoczny od razu po jego wykonaniu.

Wiele osób wybiera tylko licowanie zębów przednich (górnych lub/i dolnych), ponieważ są one najbardziej widoczne. Podczas konsultacji dentystycznej udzielamy pełnej informacji na temat ilości  potrzebnych do wykonania zabiegu licówek, dopasowania ich kształtu i dobrania odpowiedniego, zbliżonego do naturalnego koloru. Czasami dentysta może – jeżeli pacjent jest zadowolony z wyglądu innych zębów - dopasować tylko pojedyncze licówki.

Zobacz naszego eksperta

lek. stom. Mateusz Jendrulek
lek. stom. Mateusz Jendrulek
stomatologia estetyczna, stomatologia zachowawcza
więcej
lek. stom. Katarzyna Radzikowska
lek. stom. Katarzyna Radzikowska
protetyka, stomatologia estetyczna
więcej
lek. stom. Michał Ganowski
lek. stom. Michał Ganowski
stomatologia estetyczna, protetyka, projektowanie uśmiechu
więcej
lek. stom. Piotr Chomiuk
lek. stom. Piotr Chomiuk
protetyka, stomatologia estetyczna
więcej

Umów się na konsultację

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą, by umówić dogodny termin wizyty!


Umów się na konsultację

Wyjątkowe usługi

Digital Smile Design

Cyfrowe projektowanie uśmiechu

Efekty leczenia zobaczysz, zanim rozpocznie się pierwszy zabieg.

Więcej

Eksperci Luxdentica

Poznaj naszych specjalistów

Nasi eksperci
Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja