Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
15 | 04 | 2020

Choroby dziąseł

Palisz papierosy, masz nieświeży oddech, a podczas gryzienia pokarmu występuje ból w okolicy dziąseł? Te objawy mogą wskazywać na choroby przyzębia. Szacuje się, że w 2015 r. dotknęło ono ponad pół miliarda osób na całym świecie. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety, w grupie zwiększonego ryzyka są też osoby starsze i chore na cukrzycę. 

Choroby dziąseł

Choroby dziąseł, znane również jako choroby przyzębia, to zespół stanów zapalnych wpływających na tkanki otaczające zęby. We wczesnym stadium choroby, podczas stanu zapalnego,  dziąsła stają się obrzęknięte, zaczerwienione i mogą krwawić. W kolejnym stadium, zwanym zapaleniem przyzębia, zęby mogą oderwać się od dziąseł, poluzowywać, a w skrajnych wypadkach nawet samoczynnie wypaść.

Choroby dziąseł wywoływane są przez bardzo licznie występujące w jamie ustnej bakterie, które zakażają tkankę wokół zębów. We wczesnych stadiach zapalenie przyzębia daje bardzo mało objawów, dlatego bardzo ważna jest codzienna profilaktyka i stała higiena stomatologiczna. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wczesne zapalenie dziąseł jest w dużej mierze bezbolesne. Czasami błędnie zakładamy, że nieznaczne krwawienie po czyszczeniu zębów nie stanowi większego problemu. Nic bardziej mylnego. To pierwsza oznaka, że coś niedobrego dzieje się w obrębie jamy ustnej.  Inne objawy na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to:

  • Obrzęk dziąseł
  • Wypluwanie krwi po umyciu zębów
  • Nieświeży oddech i trwały metaliczny smak w ustach
  • Cofanie się dziąseł (pozorne wydłużenie zębów)
  • Głębokie kieszenie między zębami a dziąsłami
  • Luźne zęby (w późniejszych etapach choroby)

Nieleczone zapalenie dziąseł może przeobrazić się w zapalenie przyzębia. Jak do tego dochodzi? Wraz z niszczeniem włókien dziąseł tkanki oddzielają się od zęba i pogłębiają kieszeń przyzębną. Istniejące pod linią dziąseł mikroorganizmy rozpoczynają kolonizację kieszeni przyzębia i powodują dalsze zapalenie tkanek dziąseł, negatywnie wpływając na kości.

Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest słaba lub nieskuteczna higiena jamy ustnej, która prowadzi do gromadzenia flory bakteryjnej na linii dziąseł, zwanej płytką nazębną. Innymi przyczynami są złe odżywianie lub inne problemy medyczne, takie jak na przykład cukrzyca. Czynnikiem wpływającym na możliwość wystąpienia zapalenia przyzębia jest także palenie papierosów. Według niektórych badaczy zapalenie przyzębia może być również związane ze zwiększonym stresem. Jak się okazuje decydujące mogą być także predyspozycje genetyczne. Niektóre osoby z odpowiednią kontrolą płytki nazębnej mają zaawansowane zapalenie przyzębia, podczas gdy inne, ze słabą higieną jamy ustnej, są wolne od tej choroby. 

Dlaczego ważna jest stała i systematyczna higienizacja jamy ustnej?

Dlaczego ważna jest stała i systematyczna higienizacja jamy ustnej?

Na nieczyszczonych lub niewłaściwie czyszczonych zębach tworzy się kamień nazębny. Ważne jest aby kamień nazębny powyżej i poniżej linii dziąseł był całkowicie usuwany. Dlatego trzeba myć zęby codziennie, rano i wieczorem oraz jeżeli to możliwe po każdym posiłku. 

Jednak nawet najlepsza indywidualna systematyczna i codzienna higienizacja nie zastąpi profesjonalnego zabiegu czyszczenia wykonanego przez higienistkę stomatologiczną lub dentystę. W celu zapobiegania wystąpieniu zapalenia dziąseł i przyzębia przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy wykonać zabieg profesjonalnej higienizacji.

Jak to wygląda w praktyce? Etapy i rodzaje higienizacji:

Skaling

Polega na usunięciu płytki oraz twardych złogów, tak zwanego kamienia, znajdujących się zarówno nad jak i pod dziąsłem. Według zaleceń zabieg skalingu powinien być wykonywany nie rzadziej jak raz na pół roku. Długo zaniechany, może powodować przekształcenie się stanów zapalnych dziąsłowych w stany zapalne przyzębia.

Piaskowanie

Po piaskowaniu zęby stają się wyraźnie jaśniejsze i gładsze. Zabieg usuwa miękką płytkę nazębną oraz ciemne osady pokrywające często całe powierzchnie zębów. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest kwestią indywidualną, jednak najczęściej łączymy go z zabiegiem skalingu.

Polerowanie

Pozwala na bardzo dokładne wygładzenie powierzchni szkliwa. Czasami jest stosowany przy bardzo niewielkich osadach zamiast zabiegu piaskowania, np. u dzieci.

Fluoryzacja

Ma na celu wzmocnienie zębów przez dostarczenie związków fluoru do szkliwa. Fluor ma mocne działanie przeciwpróchnicowe i jest niezbędny w prawidłowym rozwoju zębów.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja