Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
07 | 06 | 2021

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pozytywne myślenie i odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa to klucz do późniejszego sukcesu, jakim niewątpliwie będzie fakt, że dziecko z uśmiechem zareaguje na samo słowo "dentysta". Co zrobić, aby tak się stało? W jaki sposób zapewnić maluchom komfort psychiczny podczas wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

To niełatwe odpowiedzi, bo uzależnione są od wielu czynników. Często strach ma wielkie oczy, a dzieci lubią potęgować swój lęk. Wiele zależy od charakteru dziecka, jego wcześniejszych doświadczeń z lekarzami, momentu, w jakim po raz pierwszy zetknęły się nie tylko z dentystą, ale i innymi lekarzami. Na pewno jednym z istotniejszych czynników jest ból. Jeżeli z jakiegoś powodu dziecko podczas pierwszej wizyty u stomatologa będzie narażone na ból, bardzo trudno będzie mu pozytywnie zaakceptować kolejne wizyty.

Pewnie idealnie byłoby, aby od najmłodszych lat (a nawet miesięcy) dziecko miało stały kontakt z lekarzem stomatologiem. Oswojenie się z taką sytuacją budzi zaufanie, ale tak naprawdę wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wielu rodziców prowadzi malucha na wizytę dopiero w momencie, gdy coś niedobrego dzieje się z jego ząbkami. Wszyscy wiemy, że tak być nie powinno, ale tak to w życiu już bywa. Wtedy musimy "doraźnie" zastosować kilka bardzo istotnych działań.

Po pierwsze nie pokazujmy dziecku, że się martwimy. Potraktujmy wizytę tak, jakbyśmy wybierali się na przyjemny spacer albo na lody. Nie spieszmy się, jeżeli nie wymaga tego konieczność. Zazwyczaj od momentu zarejestrowania u dentysty do wizyty w gabinecie stomatologicznym mija kilka dobrych dni. Wykorzystajmy je, aby oswoić pociechę z nowym tematem i dać dziecku poczucie pewności, że wizyta u dentysty to nic strasznego. Ale właściwie to jak przekonać malucha, że wizyta w gabinecie dentystycznym może być miła i przyjemna?

Oto kilka sposobów:

  • Czytanie książek lub oglądanie filmów o wizytach u dentysty. Dzieci będą chętniej odwiedzać gabinet dentystyczny, jeśli zobaczą swoje ulubione postacie odwiedzające dentystę.
  • Przynieście ze sobą swoje ulubione zabawki. Z ulubionym misiem lub lalką wizyta stanie się milsza i łatwiejsza do zniesienia.
  • Zabawa w dentystę w domu. Spróbujecie zaimprowizować wspólną scenkę, używając pozytywnych zwrotów np. „pan dentysta policzy teraz twoje ząbki” zamiast „nie bój się nie będzie bolało”.
  • Wykorzystajcie pozytywne doświadczenia starszego rodzeństwa.
  • Postawcie na sprawdzonych i dobrych stomatologów, idealnie byłoby gdyby zawsze był to jeden zaufany „wujek” lub „ciocia” dentysta.
  • Jeśli to możliwe wykonajcie wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko oswoi się z nowym miejscem.
  • Gdy już mały pacjent usiądzie na fotelu, warto wybrać znieczulenie typu Wand, zadbajcie wraz ze stomatologiem o to, aby podczas pierwszego zabiegu nic nie bolało.
  • Nagradzajcie po każdej wizycie. Doceniając trud dziecka, wzmacniajcie jego pozytywne myślenie o kolejnej wizycie.
Przyjazne miejsce zabaw
Przyjazne miejsce zabaw

Dzieciom w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie poświęcamy szczególną uwagę. Stworzyliśmy dla nich specjalne warunki, aby leczenie dentystyczne kojarzyło się im w pozytywny i dobry sposób. Nie tylko przygotowaliśmy przyjazne miejsce zabaw, w którym nasi mali Pacjenci oczekują na wizytę u dentysty, ale też wprowadziliśmy w życie wyjątkowy program „Wychowanie w uśmiechu”. Opiera się on na organizacji wizyt adaptacyjnych, podczas których w formie zabawy uczymy dzieci. Pokazujemy, jak dbać o zęby, opowiadamy, kim jest dentysta i w jaki sposób może on nam pomóc, gdy boli ząb. Celem tej akcji jest wychowanie pokolenia, które nie będzie się bało stomatologa, a wizyty w gabinecie dentystycznym będą naturalnym i stałym elementem dbania o zdrowie.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja