Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
12 | 12 | 2022

Łączą nas połamane zęby

Grają tak, że aż zęby bolą. Zęby bolą, gdy oglądamy mecze polskiej reprezentacji. Są to jednak na szczęście bóle fantomowe - związane z psychofizycznym odczuwaniem negatywnych emocji, jakie nachodzą kibiców obserwujących występy polskich piłkarzy na mundialu.

Łączą nas połamane zęby

Argentyną, czy ból zębów 4 lata temu w meczu z Japonią z czasem przechodzą, gorzej gdy boiskowy uraz jest prawdziwy i nie można się wcześniej odpowiednio do niego przygotować lub właściwie znieczulić.

W sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, hokej, rugby, że o walkach MMA, czy boksie nie wspomnimy wybite zęby, połamane nosy, urazy twarzoczaszki, szczęki, żuchwy nie należą do rzadkości. Podczas Mistrzostw Świata w Katarze jak do tej pory obyło się bez poważnych uszkodzeń ciała, w tym wybitych lub złamanych zębów, ale to właśnie te ostatnie to najczęstsze przyczyny interwencji chirurgów stomatologicznych, protetyków czy implantologów.

Zęby można bardzo łatwo wybić gorzej jest je... odnaleźć. 4 lata temu urugwajski piłkarz Diego Godin stracił aż trzy zęby i w dodatku złamał trzy kości szczęki. Po meczu pracownicy Atletico szukali wybitych zębów na murawie, ponieważ według specjalistów, mają one żywotność do 48 godzin i w tym czasie mogą zostać "wstawione" z powrotem.- informował sport.pl

To prawda, w przypadku wybicia zębów warto szybko zabrać je ze sobą i udać się do specjalisty. Tutaj liczy się czas.

Wybity ząb należy złapać za koronę, nigdy za korzeń opłukać pod bieżącą wodą i albo umieścić z powrotem w zębodole albo wsadzić do mleka lub (jeżeli takowy posiadamy) umieścić w roztworze soli fizjologicznej. Zawsze istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że wybity, ale nie uszkodzony ząb odzyska swoje drugie życie. Ale, za każdym razem w procesie reimplantacji liczy się każda sekunda, minuta czy godzina. Im szybciej ząb znajdzie się w rękach doświadczonego stomatologa tym lepiej dla stanu naszego uzębienia.

W marcu bieżącego roku polskie media informowały: Piłkarz reprezentacji Polski Kamil Glik otrzymał cios w głowę po tym jak gracz rywali próbował wybić piłkę przewrotką. Stoper w tym starciu stracił dwa zęby! - relacjonował sport.fakt.pl). Jak się okazało w przypadku naszego reprezentanta złamana przednia jedynka została skutecznie zabezpieczona i zrekonstruowana. W momencie gdy uszkodzenie zęba jest znikome najczęściej wystarcza wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym. W przypadku rozległego urazu wprowadza się uzupełnienie protetyczne. Korony, licówki a w przypadku skrajnym, gdy ząb nie nadaje się do naprawy - implanty. Kamil Glik miał sporo szczęścia i jego zęby zostały szybko i dobrze zabezpieczone przez dobrych stomatologów.

Ale jak się okazuje polscy piłkarze są nie tylko ofiarami, są również sprawcami. W 2018 roku Kamil Wilczek brutalnie sfaulował swojego przeciwnika w trakcie niedzielnego spotkania ligi duńskiej pomiędzy Broendby Kopenhaga, a Velje BK. Bośniacki obrońca Kerim Memija ma po starciu z Polakiem złamaną szczękę. – podawał sport.pl.

Złamana szczęka lub żuchwa to już bardzo duży problem z którym radzą sobie chirurdzy szczękowo-twarzowi, wykonując operacje w warunkach szpitalnych bądź ambulatoryjnych. W przeciwieństwie do chirurgii stomatologicznej, której głównym obszarem jest objęcie leczenia patologii w zakresie jamy ustnej, chirurgia szczękowo-twarzowa obejmuje najczęściej interwencje chirurgiczne wynikające z wypadków (chirurgia urazowa) lub leczenie zaburzeń rozwojowych i wad wrodzonych w obszarach twarzo-czaszki. Nie znamy dalszych losów kopniętego Bośniaka, polski napastnik po latach spędzonych w Danii wrócił na ligowe boiska. A tutaj...

Inny polski Kamil, tym razem - Kamil Żołna, kapitan Rekordu Bielsko-Biała, prosto z boiska musiał jechać na zabieg stomatologiczny.- informował sportdziennik.com "Dwie jedynki zostały wybite, dwójka ubita, a zęby zaklinowały się w dziąśle" - wyliczał kapitan Rekordu, który szybko udał się do najbliższego pogotowia stomatologicznego, a tam dentysta na samym początku wyliczyło koszty zabiegu na 1300 zł oraz możliwość opcjonalnego zabiegu wszczepienia implantu za 5000 zł. A to nie koniec kosztów bo piłkarzowi "ruszała się też dwójka".

Jak widać - nie tylko z perspektywy polskiego piłkarskiego podwórka - zęby można stracić bardzo szybko, czasami na własne życzenie, czasami zupełnie przypadkowo. I tylko od poziomu ligi i zarobków zależy, czy futbolista szybko i dzielnie z urazu się wyliże. Kto wie, czy kibice jednak nie mają gorzej, bo zęby można popsuć też z nerwów, np. zgrzytając nimi ze złości, patrząc na mundialowe, ale nie tylko, dokonania naszych graczy.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja