Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
05 | 01 | 2021

Most stomatologiczny

Mosty protetyczne przeznaczone są dla osób chcących wypełnić ubytki powstałe w wyniku usunięcia zęba. Most stomatologiczny stanowi naturalną alternatywę dla implantów zębowych zarówno pod względem kosztowym - osadzenie mostu bywa zazwyczaj tańsze niż procedura osadzenia implantu - jak i z przyczyn indywidualnych predyspozycji.

Most stomatologiczny

Most protetyczny wypełnia lukę utworzoną przez jeden lub więcej brakujących zębów. Zęby na których finalnie osadza się most nazywane są zębami oporowymi. Pomiędzy nimi zakładany jest sztuczny ząb, który może być wykonany z  porcelany, stopów metalu lub kombinacji tych materiałów. Wspornikiem dla mostu dentystycznego oprócz zębów naturalnych może być też, wcześniej osadzony w szczęce, implant.

Dlaczego warto uzupełnić ubytek zębowy za pomocą mostu stomatologicznego?

 • Zwiększa się estetyka – most dobrze zastępuje usunięte zęby
 • Przywracana jest właściwa struktura zębów - ułatwione żucie i mówienie
 • Pozwala na równomierne rozłożenie sił podczas gryzienia
 • Stabilizuje inne zęby w obrębie żuchwy i szczęki

Elementy uniemożliwiające założenie mostu protetycznego:

 • Zbyt duża odległość pomiędzy sąsiadującymi zębami a ubytkiem
 • Zbyt słabe zęby na których mógłby być osadzony most
 • Zbyt wrażliwa błona śluzowa (nietolerancja materiału)
 • Niemożliwe właściwe dopasowanie żuchwy i szczęki (nieodpowiednie zwarcie między mostem a zębami właściwymi)

Zakładanie mostu protetycznego – etapy:

Podczas pierwszej wizyty u stomatologa przygotowuje się zęby filarowe. Zabieg polega na usunięcie części szkliwa i oszlifowaniu zębów w ten sposób, aby umożliwić umieszczenie na nich korony. Następnie wykonywane są odciski zębów, które służą jako model, z którego technik dentystyczny wykonuje właściwy most. Do czasu powstania mostu, stomatolog zakłada pacjentowi most tymczasowy w celu ochrony odsłoniętych i oszlifowanych uprzednio zębów. 

Podczas drugiej wizyty usuwa się tymczasowy most i zakłada właściwy. Czasami konieczne może okazać się wykonanie kolejnej wizyty w celu sprawdzenia i optymalnego dopasowania i osiągnięcia właściwego, komfortowego poczucia zgryzu. Po tym etapie nowy most stomatologiczny zostaje już ostatecznie umocowany.

Istnieją trzy główne rodzaje mostów dentystycznych:

 • Most tradycyjny – najbardziej rozpowszechniony, polega na utworzeniu mostu po obu stronach brakującego zęba. Mosty te wykonane są najczęściej z porcelany połączonej z metalem lub ceramiką.
 • Most wspornikowy – stosuje się, gdy sąsiadujące zęby znajdują się tylko po jednej stronie brakującego zęba lub zębów. Nie jest to już tak powszechne rozwiązanie i jest praktykowane najczęściej w tylnej części jamy ustnej, gdzie nie dochodzi do tak dużych sił podczas żucia lub gryzienia jak w przypadku zębów przednich.
 • Most Maryland – najczęściej stosowane jako rozwiązanie tymczasowe, na przykład przed wszczepieniem implantu. Są mniej trwałe, ale za to nie wymagają oszlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów.  Są wykonane z porcelany lub porcelany połączonej z metalem. Sztuczny ząb mocowany jest z sąsiadującymi przy pomocy specjalnych metalowych lub plastikowych elementów, które zaczepia się z tyłu zdrowych zębów.

Trwałość mostu dentystycznego szacuje się na kilkanaście lat. Wiele zależy od prowadzenia właściwej higieny jamy ustnej i regularnych kontroli stanu uzębienia u stomatologa. Ważne jest, aby utrzymywać właściwe zasady dbania o zęby. Zalecane jest przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów podczas jednego dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz antyseptycznych płynów do płukania jamy ustnej. Tak przeprowadzona codzienna higienizacja pomagarównież zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz chorobie dziąseł.

Zastąpienie brakujących zębów mostem dentystycznym powinno ułatwiać jedzenie, jednak dopóki pacjent nie przyzwyczai się do mostu, powinien zjadać miękkie lub rozdrobnione pokarmy.

 

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja