Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
31 | 03 | 2021

Paradoks nieświeżego oddechu / Halitoza

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z nieświeżości własnego oddechu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna tkwi w mózgu. Otóż jak się okazuje niektóre generowane przez nasz organizm zapachy nie są odczytywane przez mózg jako nieprzyjemne, ba są przez niego zupełnie ignorowane! Tak więc jeżeli ktoś zwróci nam uwagę, że nasz oddech nie jest całkiem przyjemny dla otoczenia – uwierzcie mu. Tak jest w rzeczywistości.

Paradoks nieświeżego oddechu / Halitoza

Co to jest halitoza?

Halitoza, czyli długo utrzymujący się, nieprzyjemny zapach z ust to coraz rzadziej napotykana, ale jednak ważka i nieprzyjemna dla otoczenia dolegliwość. Nieszczęście polega na tym, że właściciel często go nie czuje i trudno jest mu sprawdzić obiektywnie i samodzielnie co czują inni… Owszem można go próbować samodzielnie zdiagnozować na przykład zakrywając dłońmi usta i nos lub oblizując wewnętrzną stronę nadgarstka. Wtedy nieprzyjemny zapach na pewno zostanie odnotowany. Oczywiście takie „procedury” powinniśmy wykonywać w sytuacjach sam na sam, często jednak przekonujemy się, że brzydko pachnie nam z ust dopiero obserwując reakcję innych.

Problem może mieć naturę jednorazową i incydentalną, gorzej jednak jeżeli nasz oddech razi osoby z nami obcujące w sposób stały. Wcześniej czy później się na pewno o tym dowiemy,  nie ignorujmy tych informacji.

Co powoduje nieświeży oddech?

Istnieje co najmniej kilkanaście powodów nieświeżego oddechu. Mogą go powodować stany zapalne bezpośrednio związane z naszymi zębami, ale również inne jednostki chorobowe;  próchnica zębów, grzybica jamy ustnej, stany zapalne jamy ustnej, suchość w ustach, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, refluks żołądkowo-przełykowy lub choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka, mocznica, rozstrzenie oskrzeli, angina, kwasica ketonowa, przewlekłe zapalenie migdałków, zapalenie dziąseł, paradontoza, zgorzel miazgi zęba, zmniejszone wydzielanie śliny (kserostomia), zapalenie migdałków.

Reasumując na nieświeży oddech wpływają generalnie następujące czynniki:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej - na zębach pozostają resztki pożywienia i płytka nazębna.
  • Choroby jamy ustnej - zapalenie dziąseł i choroby przyzębia.
  • Czynniki zewnętrzne - niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, napoje takie jak kawa i alkohol oraz palenie tytoniu.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest zła higiena jamy ustnej. Jeśli nie szczotkujemy i nie nitkujemy regularnie swoich zębów, rozkładające się cząsteczki jedzenia i bakterie mogą pozostać uwięzione między zębami, powodując nieprzyjemny zapach i powstanie płytki nazębnej. Gdy płytka nazębna pozostaje długi czas nieusunięta może przekształcić się w kamień, a to już tylko jeden krok do dalszego osłabienia dziąseł i zębów czego bezpośrednim skutkiem mogą być choroby przyzębia i próchnica.

Proste wskazówki, jak szybko i skutecznie usunąć nieświeży oddech w przypadkach dotyczących higieny jamy ustnej:

  • Szczotkowanie i nitkowanie zębów po każdym posiłku to jeden z najłatwiejszych sposobów na wyeliminowanie nieświeżego oddechu.
  • Żucie bezcukrowej gumy miętowej to bardzo dobry i szybki sposób na tymczasowe pozbycie się problemu
  • Jeśli powstał osad nazębny lub kamień pomocne będzie dokładna higienizacja zębów w gabinecie dentystycznym. Regularna higienizacja zębów co najmniej dwa razy w roku pomoże powstrzymać nieświeży oddech.
  • Jeśli problemem jest suchość w ustach należy używać płynu do płukania ust przeznaczonego do wyleczenia tego stanu. Można także spróbować ssać kostki lodu, żuć bezcukrową gumę lub bezcukrowe twarde cukierki. Istnieją również dostępne bez recepty substytuty śliny, które mogą pomóc w wyeliminowaniu suchości w ustach.
  • Palenie papierosów powoduje nieprzyjemny zapach i smak w ustach. Rzucenie palenia jest najlepszą metodą, ale jeżeli nasz nałóg jest zbyt duży wystarczy myć zęby po paleniu lub używaćinnych środków zwalczających nieprzyjemny zapach z ust.
  • Żucie świeżej naci pietruszki może pomóc odświeżyć oddech i wyeliminować zapachy spowodowane mocno pachnącym jedzeniem.
wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja