Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
27 | 11 | 2020

Próchnica zębów

O próchnicy, wiemy niemal wszystko. Wiemy co ją powoduje, wiemy jak z nią walczyć, wreszcie wiemy jak odpowiednio zachowywać higienę jamy ustnej, aby unikać zbyt częstych wizyt u stomatologa. Skąd więc do licha tyle problemów z zębami, skoro nasza ostatnia wizyta w gabinecie stomatologicznym, kilka miesięcy temu, była tą „ostatnią” i wszystko było już z naszymi zębami w porządku…

Próchnica zębów

Próchnica to taki podstępny, cichy wróg, który tylko czyha na to abyśmy chociaż na chwilę zapomnieli o podstawowych obowiązkach związanych z utrzymywaniem jamy ustnej w odpowiedniej czystości. Wszystkiemu winne są bakterie, których główną pożywką są węglowodany, czyli cukry zawarte w spożywanym pokarmie. Należycie nie usuwane bardzo szybko tworzą tak zwaną płytkę nazębną, która prowadzi do tworzenia się próchnicy. Jak się okazuje próchnica występuje najczęściej w krajach rozwiniętych, ze względu na większe spożycie cukru prostego, a rzadziej w krajach rozwijających się. Na całym świecie około 3,6 miliarda ludzi (48% populacji) ma próchnicę zębów stałych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że prawie wszyscy dorośli mają w pewnym momencie próchnicę zębów. W przypadku zębów mlecznych dotyka ona około 620 milionów ludzi, czyli 9% populacji. I to właśnie wśród najmłodszych próchnica może przybrać formę skrajnego i szybkiego niszczenia zębów.

Próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa dotyczy najmniejszych dzieci, które piją pokarm z butelki ze smoczkiem, często tuż przed zaśnięciem. Pozostawione na całą noc resztki pokarmu, np. w postaci modyfikowanego mleka to idealny materiał dla rozwoju bakterii. Próchnica butelkowa ma niezwykle szybki przebieg i potrafi bardzo szybko zniszczyć górne siekacze i zaatakować inne zęby. Wtedy niestety bardzo często konieczne jest chirurgiczne usunięcie mleczaków, co w wielu przypadkach implikuje późniejszą konieczność kontrolowania wzrostu zębów stałych pod stałą opieką ortodontyczną.  

Próchnica to  rozwijające się w jamie ustnej bakterie

Próchnica to po łacinie „zgnilizna”. Nic dodać, nic ująć. Próchnica to  rozwijające się w jamie ustnej bakterie, które w przypadku gdy otrzymają od nas samych (o zgrozo!) dobre warunki rozwoju rozmnażają się w niekontrolowany sposób i swobodnie atakują szkliwo zębów. Co robić, aby próchnica nie towarzyszyła nam przez całe życie? Nie ma złotego środka, ale są zasady, dzięki stosowaniu których możemy zminimalizować możliwość wystąpienia tego problemu. Higiena, higiena i jeszcze raz higiena. Od najmłodszych lat wpajane są nam zasady, których przestrzeganie na pewno da wymierny efekt.

Oto one:

  • Myjemy i płuczemy zęby po każdym posiłku (nie rzadziej niż 2-3 razy dziennie)
  • Usuwamy resztki pokarmu za pomocą odpowiedniej szczoteczki do zębów, nici dentystycznej oraz specjalnych płynów do higienizacji jamy ustnej
  • Nie rzadziej niż raz w roku przeprowadzamy kompleksową higienizację jamy ustnej w gabinecie dentystycznym
  • Raz na pół roku wykonujemy wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym
  • Unikamy produktów z dużą zawartością cukrów – odpowiednia dieta bardzo wiele znaczy!
  • Unikamy napojów i pokarmów zawierających cukier, co najmniej na godzinę przed snem
  • Dobieramy właściwą szczoteczkę i pastę do zębów
  • Kontrolujemy stan swoich zębów nie tylko w tedy gdy już zaczyna boleć
wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja