Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
10 | 07 | 2020

Resekcja korzenia wierzchołkowa

Zdarza się niekiedy tak, że na skutek zaniedbań związanych z higieną jamy ustnej zaczynają się poważne problemy. Niejednokrotnie okazuje się, że nie wystarcza zastosowanie tradycyjnego leczenia poprzez wypełnienie i wcześniejsze pozbycie się próchnicy z zęba. Może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie leczenia kanałowego, a w niektórych przypadkach nawet trzeba będzie przeprowadzić resekcję korzenia naszego zęba. W klinice stomatologicznej Luxdentica można liczyć na to, że zostaniesz zaopatrzony w najbardziej odpowiedni sposób i leczenie będzie przebiegało w taki sposób, aby skuteczność była na jak największym poziomie.

Resekcja korzenia wierzchołkowa

Resekcja korzenia wierzchołkowa

Resekcja korzenia wierzchołka, zwana również apikotomią, jest niewielkim zabiegiem chirurgicznym, podczas którego usuwa się samą końcówkę korzenia zęba („apico” - wierzchołek lub koniec; „ektomia” - usunięcie) a następnie powstałą lukę uszczelnia się i wypełnia materiałem biokompatybilnym.

Resekcja jest zazwyczaj wykonywana przez endodontę (dentystę specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu zębów z chorobami kanału korzeniowego) lub chirurga stomatologicznego.

Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu resekcji korzenia wierzchołka?

Operację wykonuje się w sytuacji, gdy istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego lub leczenie kanałowe nie daje pożądanych efektów. Wskazaniem do wykonania apikotomii jest również sytuacja w której wcześniejsze leczenie kanałowe z różnych powodów zostało ponownie zainfekowane. Jeśli konwencjonalna terapia kanałowa nie jest już możliwa, należy rozważyć apikotomię, która może być w takim wypadku jedyną opcją uratowania zęba.

Budowa zęba – jak dochodzi do zakażenia

Przestrzeń wewnątrz zęba zwana komorą mieści miazgę - żywą tkankę (nerwy, naczynia krwionośne i tkanki łączne). Miazga utrzymuje ząb przy życiu. Z tej komory rozgałęzia się system kanałów korzeniowych. Leczenie endodontyczne, powszechnie znane jako leczenie kanałowe, jest stosowane, gdy miazga ulega zapaleniu lub infekcji. Może się to zdarzyć z kilku powodów, do najczęstszych przyczyn należą:

  • głęboka próchnica,
  • liczne i powtarzane zabiegi dentystyczne w obrębie zęba (na przykład powtarzane przez lata, kilkukrotne duże wypełnienie),
  • traumatyczne uszkodzenie, takie jak pęknięcie lub złamanie.

Jeśli miazga obumrze, komora miazgi i kanały mogą zostać zainfekowane. Ta infekcja może ostatecznie rozprzestrzenić się na otaczającą kość i inne tkanki wokół wierzchołka korzenia zęba. Wtedy konieczna staje się wsteczna obróbka kanału korzeniowego lub wypełnienie korzenia, w którym usuwa się wierzchołek korzenia zęba, a jamę końca korzenia wypełnia się materiałem biokompatybilnym.

Konwencjonalne leczenie kanałowe

Polega na wywierceniu małego otworu dostępowego do komory miazgi przez powierzchnię gryzącą zęba tylnego lub zza zęba przedniego. Zainfekowana tkanka jest usuwana z komory miazgi i kanałów korzeniowych, a przestrzeń jest dezynfekowana, kształtowana za pomocą małych elastycznych narzędzi, wypełniana i następnie zamykana.

Zdarza się jednak, że kanały korzeniowe mogą zostać z różnych powodów ponownie zainfekowane.

Czasami konwencjonalne leczenie kanałowe może nie być możliwe, a nawet może zagrozić zębowi. Na przykład dostęp do kanałów zęba z koroną i słupkiem może wymagać rozebrania całego uzupełnienia, co może dodatkowo osłabić ząb. W takich przypadkach lepszą alternatywą jest leczenie infekcji od korzenia zęba (zamiast od końca korony) poprzez zabieg resekcji korzenia wierzchołka.

W przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia kanałowego, wycięcie kości jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym przez dziąsło

Po dokładnym miejscowym znieczuleniu obszaru wykonuje się małe nacięcie przez tkanki dziąseł na poziomie zakażonego korzenia, umożliwiając bezpośredni dostęp do zainfekowanych tkanek okołowierzchołkowych („około” - wokół; „wierzchołek” - koniec korzenia). Pozwala to na usunięcie zapalnej lub zainfekowanej tkanki w pobliżu lub wokół wierzchołka korzenia. Następnie, aby uszczelnić kanał i zapobiec dalszej infekcji, na końcu kanału korzeniowego umieszcza się niewielkie wypełnienie. Otwarte dziąsło - w celu zapewnienia zamknięcia tkanek i prawidłowego wygojenie - zabezpiecza się przez kilka szwów. Tam, gdzie to konieczne - szczególnie jeśli infekcja pozostawiła znaczną lukę - stosuje się przeszczep kości lub inne techniki, które pomagają kości w jej wzroście i właściwej regeneracji.

Chociaż resekcję korzenia wierzchołka wykonuje się zazwyczaj tylko wtedy, gdy konwencjonalne leczenie kanałowe jest już w zasadzie niemożliwe, to zabieg apikotomii jest bardziej skuteczny niż klasyczne leczenie endodontyczne. Właściwie przeprowadzona resekcja korzenia wierzchołka przywraca zdrowie zębów, kości i dziąseł na wiele lat.

Resekcja korzenia - dlaczego warto wykonać ją u nas?

 

W naszej klinice pracuje obecnie całe grono specjalistów, dla których priorytetem jest Twoje zadowolenie. Hołdujemy zasadzie, że zdrowy pacjent to zadowolony pacjent. Resekcję korzenia zęba przeprowadzają u nas wybitni fachowcy posiadający specjalizację z endodoncji. Jest to dziedzina stomatologii, która związana jest przede wszystkim z korzeniami i dolnymi częściami zębów. Lekarz endodonta przeprowadza zabieg resekcji korzenia wówczas gdy tradycyjne leczenie kanałowe nie przynosi pożądanych efektów. Resekcja korzenia zęba to zabieg, który ma zapobiegać eskalacji problemu polegającemu na zakażeniu komórek w miazdze zęba. Dzięki zabiegowi resekcji można w dużym stopniu wpływać na zatrzymanie rozwoju zakażenia i w efekcie można całkowicie wyleczyć ząb. Generalnie resekcja korzenia to nie jest bardzo skomplikowany zabieg, ale ważne jest to aby przeprowadzał go dobrej klasy fachowiec. W naszej klinice stomatologicznej znajdziesz tylko takich specjalistów. W przypadku resekcji korzenia korzystamy z najlepszych narzędzi, które oczywiście poddawane są sterylizacji. Zawsze pracujemy na najlepszym sprzęcie, ponieważ stawiamy na pierwszym miejscu dobro pacjentów.

 

Resekcja korzenia niejednokrotnie jest konieczna. Czasami jest to zabieg, który po prostu trzeba wykonać ponieważ inne rozwiązania zawodzą. Tutaj jednak wszystko zależy od naszych specjalistów. Lekarze endodonci, którzy zasilają nasze szeregi doskonale wiedzą o tym w jakich przypadkach należałoby wykonać resekcję. W związku z tym na każdym etapie leczenia będziesz w dobrych rękach i będziesz mógł odczuć, że zajmujący się Tobą specjaliści znają się na swoim fachu. Gwarantujemy, że posiadają oni długoletnie doświadczenie.

 

Czy resekcja mi pomoże?

W przypadku gdy dochodzi do poważnego zakażenia miazgi to resekcja korzenia jest najlepszym rozwiązaniem, aby zatrzymać rozwój infekcji. Staramy się, aby zabieg, o którym mowa przeprowadzany był bezboleśnie. Resekcja jest zabiegiem niezbyt skomplikowanym więc nie należy się go obawiać. Pamiętaj o tym, że lecząc się w naszej klinice jesteś w najlepszych rękach. Potwierdzić to może mnóstwo zadowolonych klientów, którzy chętnie korzystają z naszych usług. Sprawdź samodzielnie jak wybitni specjaliści pracują w naszej klinice i umów się na wizytę już dziś. Gwarantujemy, że będziesz w dobrych rękach.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja