Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
01 | 03 | 2021

Szkliwo – najtwardszy element ludzkiego ciała

Szkliwo to bardzo twarda, silnie zmineralizowana substancja o barwie białej lub prawie białej, która działa jak bariera chroniąca ząb. Szkliwo jest najtwardszym elementem ludzkiego ciała alejednocześnie jest bardzo narażone na szybką degradację i zniszczenie, szczególnie przez kwasy pochodzące z pożywienia oraz napojów.

Szkliwo – najtwardszy element ludzkiego ciała

Szkliwo powstaje i tworzy się na zębie, jeszcze w kości szczęki. Proces ten odbywa sięprzed tym jak ząb rozpocznie wyrzynanie spod linii dziąseł i zacznie osadzać się na właściwym miejscu w jamie ustnej. Szkliwo po całkowitym uformowaniu nie zawiera żadnych naczyń krwionośnych, ani nerwów, nie jestteż zbudowane z komórek i aż w 96% składa się z minerałów. Podstawowym minerałem jest hydroksyapatyt, który jest krystalicznym fosforanem wapnia. Dzięki temu szkliwo jest co prawda najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, ale podobnie jak w przypadku wątroby, organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie w żaden sposób odbudować jego struktury w przypadku jakiegokolwiek naruszenia lub zniszczenia.Dlatego też utrzymanie dobrego stanu szkliwa i ochrona przed jego uszkodzeniem lub rozkładem jest jednym z podstawowych problemów stomatologii.

Strukturalna integralność szkliwa jest genetyczna, podobnie jak jego predyspozycja do demineralizacji lub podatności na atak bakterii. Co więc robić aby utrzymać szkliwo, które odpowiedzialne jest za ochronę naszych zębów, w dobrej kondycji przez długie lata? W sukurs przychodzi fluor.

Remineralizacja

Fluoroterapia pomaga zapobiegać próchnicy zębów.Wzmocnienie szkliwa to efekt procesu chemicznego w którym utracone przez ząb substancje mineralne powracają do jego struktury. Dzieję się to dzięki zastosowaniu odpowiednich past, płukanek, żeli oraz preparatów zawierających jony wapnia i fosforanu. Tego typu produkty można kupić w aptekach lub gabinecie stomatologicznym i samodzielnie stosować we własnym zakresie w domu.Innym rozwiązaniem na wzmocnienie szkliwa są lakiery, pianki oraz żele fluorkowe, które nakładane są w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub wykwalifikowane higienistki stomatologiczne. Istotna jest też właściwa higiena i odpowiednia dieta, najlepiej  obfitująca w produkty zawierające dużą ilość wapnia (jogurty, białe sery, mleko) oraz rezygnacja ze spożywania dużych ilości cukru oraz słodzonych napojów.

Niedawno Brytyjscy naukowcy z Bristol University i Leeds Dental Institute opracowali żele, które mogą regenerować zepsute lub uszkodzone szkliwo zębów. Na ząb nakłada się hydrożel peptydowy. Tworzy to rusztowanie białkowe, na którym ze śliny osadza się nowy wapń tworzący szkliwo. Naukowcy zaobserwowali  „bardzo znaczące” poziomy naprawy, w których oznaki rozkładu zostały cofnięte już po pojedynczym zastosowaniu tego chemicznego związku. Naukowcy z University of Southern California opracowali zaś hydrożel z peptydem amelogenina-chitozan, który zatrzymuje jony mineralne wapnia i fosforu ze śliny, tworząc wysoce zorientowaną warstwę podobną do szkliwa, która przywraca do 80% twardości normalnego szkliwa. W 2019 roku chińscy naukowcy odkryli, że mieszanie jonów wapnia i fosforanu z trietyloaminą w roztworze alkoholu powoduje wzrost szkliwa o takiej samej strukturze jak zęby (remineralizacja biomimetyczna).

Tak czy inaczej, szkliwo pozostawione samo sobie, bez odpowiedniego wsparcia z naszej strony lub ze strony dentysty słabo radzi sobie z bakteriami, które rozwijają się w naszej jamie ustnej. Dlatego istotne jest aby przestrzegać podstawowych zasad codziennej higieny oraz raz na kilka miesięcy korzystać z usług higienizacji jamy ustnej. W Centrum Stomatologicznym Luxdentica w Krakowie dysponujemy pełnym spektrum odpowiednich materiałów stomatologicznych dzięki którym mogą Państwo na bieżąco weryfikować  stan swojego uzębienia i w przypadku potrzeby zastosować żele, płukanki, pasty lub skorzystać z usług dentystycznych odbudowujących i ratujących szkliwo zębów.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja