Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
12 | 09 | 2022

Szkolna wizyta u dentysty

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim wielu rodziców stara się uporządkować i zabezpieczyć wszystkie elementy związane z edukacją i ogarnięciem dodatkowych spraw i zajęć swoich podopiecznych. Gdy już się to uda warto przygotować również… kontrolną wizytę u stomatologa. 

Szkolna wizyta u dentysty

Parafrazując tekst znanej piosenki Dzieci radośnie pobiegły do szkoły, wcześniej zęby wyczyściły, dobrze je umyły zastanawiamy się czy słowa te są prawdziwe, czy odbiegają nieco od prawdziwego wzorca. No właśnie czy nasze dzieci myją i czyszczą porządnie kilka razy dziennie swoje zęby? Czy dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej? Czy kontrolują stan swojego uzębienia? Niestety chyba nie bo z najnowszych badań wynika, że aż 9 na 10 nastolatków i dzieci w Polsce ma kłopoty stomatologiczne! Problemy z zębami dotykają już 39 proc. dzieci w wieku od 0 do 2 lat! W grupie wiekowej 3-5 lat odsetek ten podwaja się i sięga aż 80 proc. W grupie od 6-9 lat wynosi już 88 proc. – wynika z badań.

Bilans zębów

Dlatego warto i trzeba rozpoczynać rok szkolny od bilansu zębów młodego człowieka. Według wytycznych NFZ w ramach refundowanych świadczeń stomatologicznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia przysługują, między innymi:

  • badanie lekarskie kontrolne (trzy razy w roku kalendarzowym);
  • zabezpieczenie lakiem bruzd zębów szóstych w ramach profilaktyki – do ukończenia ósmego roku życia;
  • lakierowanie wszystkich zębów stałych;
  • plomby światłoutwardzalne (tzw. białe) od „trójki” do „trójki”;
  • impregnacja zębiny zębów mlecznych;
  • całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego;
  • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
  • leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów oraz zakażonych zębów
  • leczenie chorób przyzębia;
  • zabiegi chirurgiczne, takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich.

Oprócz świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej, do których należą lakierowanie zębów stałych, lakowanie bruzd zębów szóstych i impregnacja zębiny, dzieciom dodatkowo przysługuje profesjonalna profilaktyka próchnicy w ramach  kompleksowych, profilaktycznych  świadczeń stomatologicznych, udzielanych w terminach zbieżnych z terminami pediatrycznych badań bilansowych (w drugim, czwartym, piątym, szóstym, siódmym, dziesiątym, dwunastym, piętnastym i szesnastym roku życia.)*

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby każde leczenie stomatologiczne kontynuować w wybranych przez nas placówkach dentystycznych. Warto przypomnieć jednak, że nie każda klinika dentystyczna ma podpisaną umowę na świadczenie tego typu usług z NFZ. Warto również wskazać, że świadczenia wykazane w dokumencie Narodowego Funduszu Zdrowia to bardzo podstawowe usługi stomatologiczne, które często niestety nie umożliwiają w pełni właściwego i nowoczesnego leczenia dentystycznego.

O zdrowie swoich zębów trzeba dbać. Najlepiej od najmłodszych lat. Niby wszyscy o tym wiemy, niby wszyscy to stosujemy, a jednak statystyki są zatrważające. Dlaczego tak się dzieje? Chyba powinniśmy sami sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie; czy idziemy do dentysty dopiero wtedy gdy coś nas boli, czy rzeczywiście staramy się systematycznie kontrolować stan swoich zębów. Zostawiamy to pytanie bez odpowiedzi ale jednocześnie trochę przekornie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia gabinetów Luxdentica w Krakowie i rzetelnego sprawdzenia aktualnego stanu zębów zarówno naszych dzieci jak i nas samych.

*źródło: nfz.gov.pl

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja