Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
19 | 05 | 2021

Zęby dwoiste

Natura czasami lubi płatać figle. Tam, gdzie w większości przypadków powinno być jedno, jest czasami jedno i… drugie. Anomalia w postaci zębów dwoistych nie zdarza się często. Dotyczy około 0,5%  przypadków u zębów mlecznych i 0,1% w przypadków zębów stałych.

Zęby dwoiste

Kto jednak ma nieszczęście być posiadaczem takiego nadprogramowego garnituru zębów, boryka się z różnymi problemami, przede wszystkim natury estetycznej, ale i medycznej, a nawet psychologicznej.

Okazuje się, że same zęby dwoiste różnią się od siebie i mogą występować w formie zębów zlanych, zrośniętych lub bliźniaczych. W zależności od konkretnego przypadku wymagają zastosowania różnorodnych procedur stomatologicznych, ale niemal zawsze stanowią spore wyzwanie dla dentysty. Często bowiem ich leczenie wymaga współpracy lekarzy wielu specjalności; endo i ortodontów, chirurgów stomatologicznych oraz dentystów stomatologii zachowawczej.

Anomalie w procesie rozwoju zębów zarówno stałych jak i mlecznych bezpośrednio wpływają na ich liczbę i wygląd. Zakłócają ząbkowanie, przyczyniają się do rozwoju próchnicy, chorób przyzębia, wad zgryzu i innych nieprawidłowości ortodontycznych, takich jak diastema, stłoczenie zębów, zmiany długości łuków zębowych.

W terminologii stomatologicznej  równie często jak zęby dwoiste używa się następujących określeń:

 • zęby bliźniacze,
 • zęby zlane,
 • zęby zrośnięte,
 • fuzja,
 • geminacja.

Czym są zęby dwoiste?

W opublikowanym w 2019 r na łamach Medical Tribune Polska artykule Samodzielnej Pracowni Stomatologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie  dotyczącym problemu zębów dwoistych przyjęty został następujący podział:

Zęby dwoiste to zaburzenie kształtu lub wielkości zębów. W piśmiennictwie polskim wyróżnia się trzy postaci tej wady:

 • Zęby zrośnięte – są to zęby, w których doszło do połączenia korzeni poprzez cement, ale z zachowaniem oddzielnych kanałów korzeniowych i komór oraz osobnych koron. Do połączenia dochodzi w takim momencie rozwoju zębów, gdy formują się korzenie, a korony są już w pełni ukształtowane. Zęby zrośnięte są objawem patognomonicznym dyzostozy obojczykowo-czaszkowej.
   
 • Zęby zlane – powstają na skutek połączenia dwóch lub więcej zawiązków w czasie, gdy ich korony nie są jeszcze zmineralizowane. Połączenie może być częściowe lub całkowite, tzn. tylko przez szkliwo lub przez szkliwo i zębinę.

  Zęby zlane mogą mieć:

  - odrębne komory i kanały korzeniowe,
  - wspólną komorę, ale oddzielne kanały korzeniowe,
  - wspólną dużą komorę i jeden wspólny kanał korzeniowy.

  Powstanie zęba zlanego może doprowadzić do zmniejszenia liczby zębów, ale jeśli zlanie obejmie ząb właściwy z dodatkowym (ząb dodatkowy ma budowę prawidłową) lub nadliczbowym (ząb nadliczbowy ma budowę nieprawidłową), liczba zębów nie zmniejszy się.
   
 • Zęby bliźniacze – powstają na skutek podziału jednego zawiązka zęba w stadium formowania komory. Powstaje jeden korzeń z jednym kanałem korzeniowym oraz jedna szeroka korona z wyraźną bruzdą i dużą, wspólną komorą. *

W Centrum Stomatologii Luxdentca w Krakowie zajmujemy się kompleksowym leczeniem zębów dwoistych, są to jednak bardzo rzadkie i niezwykle sporadyczne przypadki.

* źródło: podyplomie.pl

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja