Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
18 | 12 | 2020

Higienizacja jamy ustnej

Scaling, piaskowanie, fluoryzacja to trzy ważne zabiegi, które pomagają utrzymać zęby w odpowiedniej czystości. Pod warunkiem, że będzie się je wykonywać co najmniej raz na kilka miesięcy, (nie rzadziej niż raz w roku). Higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznymnie wymaga obecności dentysty.

Higienizacja jamy ustnej

Przeprowadza ją higienistka stomatologiczna. Czas zabiegu wynosi zazwyczaj kilkanaście minut, jest w zasadzie całkowicie bezbolesny. U osób z dużą nadwrażliwością może powodować jedynie odczucie lekkiego dyskomfortu.

Scaling

Pierwszym elementem higienizacji jest scaling, czyli mechaniczne lub chemiczne usuwanie kamienia nazębnego. Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą jest scaling ultradźwiękowy. Zęby oczyszczane są za pomocą wibrującej końcówki, która odłupuje kamień nazębny. W celu chłodzenia instrumentu i całkowitego oczyszczenia zębów z pozostałych cząstek kamienia urządzenie zaopatrzone jest w strumień wody, który wypłukuje pozostałości kamienia. Istnieją również instrumenty skalujące, które wykorzystują fale dźwiękowe lub fale laserowe.  Działanie tych urządzeń jest podobne jak przy zastosowaniu skalera ultradźwiękowego.  Zabieg może być również realizowany przy zastosowaniu środków chemicznych, które rozpuszczają kamień nazębny. Rozpuszczony kamień jest usuwany poprzez odpowiednie wypłukanie jamy ustnej.

Ze względu na miejsce usuwania kamienia nazębnego wykonuje się dwa rodzaje scalingu:

  • naddziąsłowy – usuwanie kamienia z korony zęba, przeprowadzane zazwyczaj metodą scalingu ultradźwiękami, może być wykonywany przez higienistkę stomatologiczną
  • poddziąsłowy – usuwanie kamienia z pod powierzchni dziąseł, przeprowadzany za pomocą ultradźwięków oraz kiretu - narzędzia pozwalającego na dostanie się do szczelin pod dziąsłami i skutecznego ich oczyszczenia. Scaling poddziąsłowy jest zabiegiem chirurgicznym, zazwyczaj wykonuje go lekarz stomatolog.

Pacjenci dobrze znoszą scaling zębów. Przy nadwrażliwości dziąseł lub w przypadku wykonywania scalingu poddziąsłowego można zastosować znieczulenie miejscowe.

Piaskowanie

Drugim etapem higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie.

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i polega na oczyszczaniu zębów za pomocą specjalnego urządzenia (piaskarki) które kieruje strumień piasku stomatologicznego pod odpowiednim ciśnieniem w stronę zębów, usuwając z nich przebarwienia. Co prawda piaskowanie zębów nie jest czynnością obligatoryjną przy higienizacji jamy ustnej,  ale zaleca się jej wykonanie w celu usunięcia potencjalnych ognisk zapalnych, usunięcia przebarwień zębów, czy po prostu ze względów estetycznych.Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być stan zapalny jamy ustnej (np. poważne ubytki i znacznie rozwinięta próchnica) oraz zapalenie dziąseł.Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabieg piaskowania zębów. Pacjent odczuwa lekkie mrowienie w okolicy podania piasku dentystycznego.  Piasek dentystyczny wraz ze strumieniem wody odsysany jest z jamy ustnej za pomocą ssawki dentystycznej.

Fluoryzacja

Etap trzeci - Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym polega na osadzeniu na zębach przez kilka minut silnie skoncentrowanej pianki lub żelu, który zostaje wchłonięty przez zęby. Fluor jest powszechnie stosowany w stomatologii do wzmacniania szkliwa-zewnętrznej warstwy zębów. Fluor pomaga zapobiegać próchnicy. Po zabiegu zaleca się unikanie jedzenia lub picia silnie barwiących napojów lub pokarmów.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja