Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Ortodoncja dzieci i dorosłych

Właściwie wykonane leczenie ortodontyczne ma ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy pragną idealnej harmonii. Piękny uśmiech i wspaniałe zęby mogą pomóc w wielu życiowych sytuacjach.

Zadaniem ortodoncji jest doprowadzenie do właściwego ustawienia zębów w łuku zębowym, a także odtworzenie prawidłowej relacjipomiędzy szczęką, a żuchwą. Podstawową formą leczenia jest zastosowanie aparatów ortodontycznych.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

W zależności od potrzeb ortodonta może zaproponować wiele rozwiązań. Czynnikiem determinującym wybór metody leczenia jest wiek pacjenta.

Aparat ortodontyczny dla dorosłych modyfikuje zęby, które już nie rosną. Celem ortodonty jest maksymalne wykorzystanie wszystkich możliwości, aby doprowadzić do stanu w którym pacjent z zadowoleniem zaakceptuje wykonaną wspólnie z lekarzem ortodontą pracę. W przypadku osoby dorosłej proces ten bywa zazwyczaj dłuższy, bardziej pracochłonny i wymagający niż w przypadku leczenia dzieci. Dlatego tak ważne jest dostrzeżenie problemu ortodontycznego już na bardzo wczesnym etapie. Praca ortodonty z dzieckiem daje bowiem znacznie większe możliwości właściwej, szybszej i skutecznej korekcji niż w przypadku osoby dorosłej.

Dlaczego jedne osoby mają „od zawsze” piękne zęby, a inne muszą poddać je leczeniu ortodontycznemu? Przyczyn może być kilka, najczęściej są to zaniedbania w okresie wymiany garnituru zębów z mlecznych na stale. Do niewłaściwego wyrastania zębów dochodzi w momencie gdy wyrzynający się ząb stały ma za mało miejsca. Nieusunięty w odpowiednim momencie mleczak może skutecznie blokować osadzanie się nowego zęba we właściwej pozycji w obrębi szczęki lub żuchwy pacjenta. Brak korekty ortodontycznej na tym etapie może skutkować krzywym osadzeniem się właściwych zębów. Drugą przyczyną jest zbyt duża ilość wolnego miejsca. W przypadkach znacznie wcześniejszej utraty sporej ilości zębów mlecznych, wyprzedzających naturalny proces ich wymiany, brak ram i przeszkód dla wzrostu również może spowodować krzywe osadzanie się zębów stałych.

Krzywe zęby – przyczyny:

 • Uwarunkowania genetyczne
 • Złe nawyki z okresu dziecięcego (zbyt długi okres ssania smoczka lub kciuka)
 • Za szybkie wypadnięcie lub usunięcie zębów mlecznych
 • Wyrastające ósemki

Tradycyjne aparaty ortodontyczne

Są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, mają metalowe wsporniki, które przymocowuje się do każdego zęba. Wsporniki są połączone ze sobą cienkim drutem łukowym, który wywiera nacisk na zęby, powodując ich powolny ruch w kierunku prawidłowej pozycji. Druty łukowe są połączone ze wspornikami za pomocą drobnych gumek zwanych ligaturami, które ortodonta zmienia za każdym razem gdy kontroluje leczenie. Rekomendowanym przez ortodontów ze względów estetycznych kolorem ligatur jest srebrny lub biały, ale istnieje możliwość wykonania aparatu w dowolnie wybranym przez pacjenta kolorze.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne:

Tradycyjne aparaty ortodontyczne:

Plusy:

 • trwała konstrukcja
 • solidny materiał

Minusy:

 • konieczność częstszych konsultacji w celu przestawienia ustawień aparatu
 • możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych

Ceramiczne aparaty ortodontyczne

Działają tak samo jak tradycyjne aparaty, ale wsporniki są wykonane z przezroczystego materiału ceramicznego. Zamki w takim aparacie są mniej widoczne. Dlatego aparaty te bywają również określane jako estetyczne lub kosmetyczne.

Ceramiczne aparaty ortodontyczne:

Ceramiczne aparaty ortodontyczne:

Plusy:

 • mniej widoczne
 • lepiej przyswajalne niż metal

Minusy:

 • bardziej podatne na uszkodzenia
 • dłuższy okres stosowania

Aparaty stałe samoligaturujące

Ten rodzaj aparatów ortodontycznych cieszy się obecnie dużą popularnością wśród ortodontów i pacjentów, ponieważ zapewnia łagodniejsze leczenie i nie wymaga częstych wizyt w celu regulacji aparatu. W aparatach samoligaturujących do łączenia drutów zamiast gumek (ligatur) zastosowano mechanizm przesuwny. Takie rozwiązanie powoduje mniejsze tarcie i nacisk na zęby, a więc mniejszy ból. A to przekłada się na większy komfort noszenia aparatu.

Aparaty stałe samoligaturujące:

Aparaty stałe samoligaturujące:

Plusy:

 • mniej wizyt u stomatologa
 • łatwiejsza higiena jamy ustnej
 • szybszy proces leczenia
 • niewielkie dolegliwości bólowe

Minusy:

 • wyższy koszt

Systemy nakładkowe Invisalign oraz Orthocaps

System przezroczystych nakładek na zęby zrewolucjonizował rynek leczenia ortodontycznego, które nigdy wcześniej nie było tak precyzyjne i wygodne. Zazwyczaj prostowanie zębów trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Nowoczesne systemy leczenia ortodontycznego znacząco przyspieszyły cały cykl. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego i wizualizacji 3D.

Na początku lekarz ortodonta ustala z jakimi problemami boryka się pacjent. Dane na temat stanu uzębienia w postaci zapisów badań takich jak; panoramiczne zdjęcia RTG, tomografia, zdjęcia cyfrowe, wyciski gromadzone są w programie komputerowym. Na podstawie zebranych informacji ortodonta przy wykorzystaniu opracowania komputerowego diagnozuje możliwości, wyznacza najlepszy sposób i czas trwania leczenia. 

Opracowane cyfrowo dane pozwalają na stworzenie indywidualnej dla każdego pacjenta wizualizacji 3D. Pacjent otrzymuje szczegółowy plan leczenia; podczas symulacji na ekranie ogląda jak będą zachowywać się jego zęby w poszczególnych miesiącach realizacji programu. Co ważne wszystko to co wcześniej wymagało kilku wizyt teraz odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania w gabinecie ortodontycznym.

Samo leczenie to postępowanie wg ścisłego planu. Wszystko odbywa się według wcześniej przyjętych i omówionych z pacjentem założeń. Pacjent samodzielnie zakłada otrzymane od ortodonty nakładki, które wymienia się co 7-14 dni. Każda nowa nakładka przesuwa zęby do odpowiedniej pozycji i przybliża proces do końca leczenia. Nakładki nosi się cały czas, zdejmowane są jedynie w momencie jedzenia lub higienizacji jamy ustnej.  Co ważne, wizyty kontrolne są znacznie rzadsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych aparatów ortodontycznych. W tym wypadkupacjent sam pamięta, aby w odpowiednim czasie zmieniać nakładki na nowe.

Bardzo dużą zaletą aparatów nakładkowych jest również wysoki komfort noszenia i względy estetyczne – nakładki są przezroczyste, innym osobom trudno je zauważyć. To ważne. Coraz więcej osób planujących leczenie ortodontyczne uznaje niewidoczność aparatu za jedną z cech priorytetowych. 

Systemy nakładkowe:

Systemy nakładkowe:

Plusy:

 • komputerowa precyzja diagnozy i wykonania
 • bardzo szczegółowy i dokładny plan leczenia
 • wizualizacja procesu – Pacjent widzi na ekranie jak będą zachowywać się jego zęby podczas leczenia
 • higiena – nakładki można łatwo zdjąć i założyć
 • optymalizacja czasu lekarza i pacjenta – nakładki są samoobsługowe
 • walor estetyczny – wykonane z przezroczystego materiału, mało zauważalne
 • wygodne w użyciu
 • bezawaryjność

Minusy:

 • w niektórych przypadkach nie mają zastosowania                   

Ortodoncja dla najmłodszych

Nie ma ustalonego wieku, kiedy dzieci po raz pierwszy powinny skorzystać z opieki ortodontycznej. Zależy to w głównej mierze od indywidualnych potrzeb. Istotne jest aby na wczesnym etapie rozwoju każdego dziecka sprawdzać czy nie potrzebuje ono specjalistycznej opieki ortodontycznej. Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegnie problemom w przyszłości. Przypuszczalnie większość dzieci wymagających konsultacji u ortodonty i tak nadal będzie potrzebować aparatów ortodontycznych i dodatkowej opieki w późniejszych latach, aby z sukcesem ukończyć proces wyrównywania zębów.

Ilość pracy może być znacznie mniejsza, jeśli leczenie ortodontyczne zostało wprowadzone we właściwym momencie rozwoju dziecka. Na przykład dzieci z rozszczepem podniebienia otrzymują aparaty ortodontyczne jeszcze przed wyrastaniem pierwszych zębów. Inne dzieci mogą odnieść korzyści z rozpoczęcia leczenia już w wieku 6 lub 7 lat, w momencie gdy mają jeszcze własny garnitur zębów mlecznych. Chodzi o to aby już na tym etapie stworzyć odpowiednie środowisko do właściwego wzrostu zębów stałych.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci
Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Ruchome aparaty ortodontyczne służą do prostowania zębów i korygowania nieprawidłowych zgryzów u dzieci. Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie nacisku na zęby i szczęki w celu przesunięcia ich do pożądanej pozycji. Aparaty ortodontyczne dla dzieci są wykonane z różnych materiałów; stali nierdzewnej, ceramiki, plastiku lub ich połączenia. Stosuje się także materiały takie jak nikiel-tytan lub miedź-tytan przez co mogą być one znacznie trwalsze i wymagać mniej regulacji niż klasyczne druty ze stali nierdzewnej.

Tego typu aparaty można wyjmować na czas jedzenia lub szczotkowania, czasami zakład się je jedynie na noc lub inny okres w ciągu doby. Czas noszenia każdorazowo określa lekarz ortodonta. Ważne jest aby kontrolować jak dziecko używa aparatu. Istotna jest konsekwencja w działaniu. Staranne mycie aparatu, higiena jamy ustnej, przestrzeganie wyznaczonych terminów noszenia, pilnowanie wizyt kontrolnych to wspólne zadania dla dzieci i rodziców. 

Warto zadbać o to aby dziecko polubiło pracę nad swoimi ząbkami. Dlatego zawsze umożliwiamy małym pacjentom wybór koloru z jakiego ma być wykonany aparat i staramy się zoptymalizować jego dobór pod względem wygody użytkowania i konieczności zastosowania leczenia ortodontycznego.

Dzięki wspólnej pracy ortodonty, dziecka i rodziców leczenie staje się szybsze i bardziej efektywne!

Wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego

Ważne jest aby podczas leczenia ortodontycznego używać nici dentystycznych do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni miedzy zębami. Ortodonta prowadzący leczenie zarekomenduje  Państwu odpowiednie nici i szczoteczki, a higienistka stomatologiczna przedstawi sposób w jaki należy ich właściwie używać.

Szczoteczki o miękkim włosiu idealnie nadają się do czyszczenia zębów na których osadzone są aparaty ortodontyczne. Rozpocznij szczotkowanie pod kątem 45 stopni na linii dziąseł, wykonując małe okrężne ruchy. Następnie oczyść powierzchnie przy na wspornikach, pochylając szczoteczkę w dół, tak aby skupić wykonywaną czynność przez chwilę na każdym wsporniku. Na koniec zmień położenie szczoteczki, odchylając ją do góry, tak aby dostać się pod dolną część wspornika oraz drut. Do szczotkowania używamy dobrej jakości pasty z zawartością fluoru.

Po umyciu aparatu i zębów przepłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej w celu usunięcia pozostałych resztek jedzenia, bakterii oraz redukcji kamienia nazębnego.

Jeśli uprawiasz sport zakładaj ochraniacze na zęby. Dzięki nim możesz uniknąć poważnych skaleczeń możesz zapobiec uszkodzeniu aparatu ortodontycznego.

Jak leczymy w Luxdentica?

Nasz zespół to profesjonaliści, którzy nie znaleźli się przypadkowo w Luxdentica. Łączy nas rzetelne podejście do zawodu i pasja związana ze stomatologią. Do Twojej dyspozycji pozostają doświadczeni lekarze, innowacyjny sprzęt na światowym poziomie, a także dobra - profesjonalna i empatyczna atmosfera sprzyjająca leczeniu dorosłych i dzieci. Wspólnie z naszymi Pacjentami tworzymy nowy styl stomatologii.

Zobacz naszego eksperta

dr n. med. lek. stom. Anna Hille Padalis
dr n. med. lek. stom. Anna Hille Padalis
ortodoncja
więcej
lek. stom. Daria Chochoł
lek. stom. Daria Chochoł
ortodoncja
więcej

Umów się na konsultację

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą, by umówić dogodny termin wizyty!


Umów się na konsultację

Planowanie i etapy leczenia ortodontycznego w Luxdentica:

1. Konsultacja plus kompleksowa diagnostyka

Spotkanie z lekarzem, podczas którego omawia on z Pacjentem oczekiwania względem leczenia ortodontycznego, a później skierowanie na wszystkie niezbędne badania (zdjęcie RTG pantomograficzne i kefalometryczne, skany).

2. Plan leczenia. Niezwykle ważna część pracy lekarza ortodonty.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz na podstawie badania Pacjenta, a także analizy zdjęć podejmuje decyzję o wyborze leczenia.

3. Higienizacja

Pacjent zostaje skierowany na profesjonalną higienizacje. Higienistka udziela też wszystkich niezbędnych informacji dotyczących poprawnej higieny jamy ustnej. Do gabinetu higienizacyjnego Pacjent wróci raz jeszcze, tuż po założeniu aparatu, otrzymując instrukcję poprawnej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego.

4. Założenie aparatu

Lekarz zakłada aparat, udzielając wszystkich niezbędnych instrukcji dotyczących jego użytkowania. Pacjent otrzymuje też pomocną broszurę, w której znajdują się informacje dotyczące swojego leczenia.

5. Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne w zależności od wyboru aparatu odbywają się cyklicznie średnio co 4-6 tygodni (w przypadku nakładek Invisalign wizyty są rzadsze 8-10 tygodni). Takie wizyty są niezwykle ważne, bo lekarz kontroluje proces leczenia ortodontycznego, może też nanosić odpowiednie korekty w przypadku nieprzewidzianych zmian.

6. Zdjęcie aparatu

Aktywna faza leczenia kończy się ściągnięciem aparatu lub zakończeniem noszenia nakładek. Ortodonta przedstawia Pacjentowi zasady dalszego postępowania po leczeniu.

7. Terapia retencyjna

To w ortodoncji proces stabilizacji. Lekarz zakłada specjalny aparat retencyjny, który pozwoli zachować efekty leczenia.

8. Wizyty kontrolne

Co 6 miesięcy Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną.

Dlaczego orotodoncja dzieci i dorosłych w Luxdentica?
Dlaczego orotodoncja dzieci i dorosłych w Luxdentica?

I like Luxdentica!

Uśmiechamy się na co dzień

i like Luxdentica

Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, który docenia naszych stałych klientów.

więcej

Dlaczego Luxdentica?

Miejsce przyjazne dla każdego

Dlaczego Luxdentica?
Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja