Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Gabinet ortodontyczny dla dzieci i dorosłych

Na chwilę obecną dostrzega się, że nawet co trzecie dziecko wymaga leczenia wad zgryzu. Jeśli w początkowej fazie rozwoju taka wada nie będzie w odpowiedni sposób skorygowana (i przede wszystkim dostrzeżona), to w późniejszym etapie konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego. Od jakiegoś czasu dostrzegamy jednak bardzo pozytywne zjawisko. Mianowicie: dzieci chętniej decydują się na zakładanie aparatu.

Właściwie wykonane leczenie ortodontyczne ma ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy pragną idealnej harmonii. Piękny uśmiech i wspaniałe zęby mogą pomóc w wielu życiowych sytuacjach. Zadaniem leczenia aparatem ortodontycznym jest doprowadzenie do właściwego ustawienia zębów w łuku zębowym, a także odtworzenie prawidłowej relacji pomiędzy szczęką a żuchwą.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Ładny uśmiech i proste zęby w dużym stopniu wpływają na zachowania naszych dzieci czy też osób starszych. Gdy nasz zgryz jest prosty, to możemy zyskać o wiele większą pewność siebie.

Jeśli poszukujesz specjalisty, jakim jest sprawdzony ortodonta Kraków może być miastem, gdzie łatwo go znajdziesz. Współczesne leczenie ortodontyczne jest na tak zaawansowanym poziomie, że można wyprostować każdy rodzaj wady zgryzu. Dla naszej kliniki nie ma rzeczy niemożliwych! Zgłoś się do nas, a zobaczysz, jak zmienimy Twój uśmiech. Wybierzemy dla Ciebie najlepszy aparat ortodontyczny i poprowadzimy skuteczne leczenie ortodontyczne. Cena za aparat jest często dopasowana indywidualnie do konkretnych przypadków. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby aparat ortodontyczny po założeniu w możliwie jak najmniejszym stopniu wadził pacjentowi. Po kilku tygodniach użytkowania aparatu i tak każdy pacjent się do niego przyzwyczaja.

Dlaczego jedne osoby mają „od zawsze” piękne zęby, a inne muszą poddać je leczeniu ortodontycznemu? Przyczyn może być kilka, najczęściej są to zaniedbania w okresie wymiany garnituru zębów z mlecznych na stale. Brak korekty ortodontycznej na tym etapie może skutkować krzywym osadzeniem się właściwych zębów. W przypadkach znacznie wcześniejszej utraty sporej ilości zębów mlecznych, wyprzedzających naturalny proces ich wymiany, brak ram i przeszkód dla wzrostu również może spowodować krzywe osadzanie się zębów stałych.

Krzywe zęby – przyczyny:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • złe nawyki z okresu dziecięcego (zbyt długi okres ssania smoczka lub kciuka),
 • za szybkie usunięcie lub utrata zębów mlecznych,
 • wyrastające ósemki.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne

Są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, mają metalowe wsporniki, które przymocowuje się do każdego zęba. Wsporniki są połączone ze sobą cienkim drutem łukowym, który wywiera nacisk na zęby, powodując ich powolny ruch w kierunku prawidłowej pozycji. Druty łukowe są połączone ze wspornikami za pomocą drobnych gumek zwanych ligaturami, które ortodonta zmienia za każdym razem, gdy kontroluje leczenie. Rekomendowanym przez ortodontów ze względów estetycznych kolorem ligatur jest srebrny lub biały, ale istnieje możliwość wykonania aparatu w dowolnie wybranym przez pacjenta kolorze.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne:

Tradycyjne aparaty ortodontyczne:

Plusy:

 • trwała konstrukcja
 • solidny materiał

Minusy:

 • konieczność częstszych konsultacji w celu przestawienia ustawień aparatu
 • możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych

Ceramiczne aparaty ortodontyczne

Działają tak samo jak tradycyjne aparaty, ale wsporniki są wykonane z przezroczystego materiału ceramicznego. Zamki w takim aparacie są mniej widoczne. Dlatego aparaty te bywają również określane jako aparaty estetyczne lub kosmetyczne.

Ceramiczne aparaty ortodontyczne:

Ceramiczne aparaty ortodontyczne:

Plusy:

 • mniej widoczne
 • lepiej przyswajalne niż metal

Minusy:

 • bardziej podatne na uszkodzenia
 • dłuższy okres stosowania

Aparaty stałe samoligaturujące

Ten rodzaj aparatu ortodontycznego cieszy się obecnie dużą popularnością wśród ortodontów i pacjentów, ponieważ zapewnia łagodniejsze leczenie i nie wymaga częstych wizyt w celu regulacji. W aparatach samoligaturujących do łączenia drutów, zamiast gumek (ligatur) zastosowano mechanizm przesuwny. Takie rozwiązanie powoduje mniejsze tarcie i nacisk na zęby, a więc mniejszy ból. A to przekłada się na większy komfort noszenia aparatu.

Aparaty stałe samoligaturujące:

Aparaty stałe samoligaturujące:

Plusy:

 • mniej wizyt u stomatologa
 • łatwiejsza higiena jamy ustnej
 • szybszy proces leczenia
 • niewielkie dolegliwości bólowe

Minusy:

 • wyższy koszt

Systemy nakładkowe Invisalign oraz Orthocaps - aparaty ruchome

System przezroczystych nakładek na zęby zrewolucjonizował rynek leczenia ortodontycznego, które nigdy wcześniej nie było tak precyzyjne i wygodne. Zazwyczaj prostowanie zębów trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Najnowocześniejsze metody leczenia ortodontycznego znacząco przyspieszyły cały cykl. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego i wizualizacji 3D.

Na początku lekarz ortodonta ustala, z jakimi problemami boryka się pacjent. Dane na temat stanu uzębienia w postaci zapisów badań, takich jak: panoramiczne zdjęcia RTG, tomografia, zdjęcia cyfrowe, wyciski gromadzone są w programie komputerowym. Na podstawie zebranych informacji ortodonta, korzystając z oprogramowania komputerowego, diagnozuje możliwości oraz wyznacza najlepszy sposób i czas trwania leczenia przy zastosowaniu odpowiednich aparatów ortodontycznych.

Opracowane cyfrowo dane pozwalają na stworzenie indywidualnej dla każdego pacjenta wizualizacji 3D. Pacjent otrzymuje szczegółowy plan leczenia; podczas symulacji na ekranie ogląda, jak będą zachowywać się jego zęby w poszczególnych miesiącach realizacji programu. Co ważne, wszystko to, co wcześniej wymagało kilku wizyt, teraz odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania w gabinecie ortodontycznym.

Samo leczenie to postępowanie według ścisłego planu. Wszystko odbywa się zgodnie z wcześniej przyjętymi i omówionymi z pacjentem założeniami. Pacjent samodzielnie zakłada otrzymane od ortodonty nakładki, które wymienia się co 7-14 dni. Każda nowa nakładka przesuwa zęby do odpowiedniej pozycji i przybliża pacjenta do końca leczenia. Nakładki nosi się cały czas, zdejmowane są jedynie w momencie jedzenia lub higienizacji jamy ustnej. Co ważne, wizyty kontrolne są znacznie rzadsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych aparatów ortodontycznych. W tym wypadku pacjent sam pamięta, aby w odpowiednim czasie wymieniać nakładki na nowe.

Bardzo dużą zaletą aparatów nakładkowych jest również wysoki komfort noszenia i względy estetyczne – nakładki są przezroczyste, innym osobom trudno je zauważyć, można więc powiedzieć, że stanowią niewidoczną metodę leczenia zgryzu. Coraz więcej osób planujących leczenie ortodontyczne uznaje brak widoczności aparatu za jedną z cech priorytetowych. 

 

Systemy nakładkowe:

Systemy nakładkowe:

Plusy:

 • komputerowa precyzja diagnozy i wykonania
 • bardzo szczegółowy i dokładny plan leczenia
 • wizualizacja procesu – Pacjent widzi na ekranie jak będą zachowywać się jego zęby podczas leczenia
 • higiena – nakładki można łatwo zdjąć i założyć
 • optymalizacja czasu lekarza i pacjenta – nakładki są samoobsługowe
 • walor estetyczny – wykonane z przezroczystego materiału, mało zauważalne
 • wygodne w użyciu
 • bezawaryjność

Minusy:

 • w niektórych przypadkach nie mają zastosowania                   

Luxdentica: dobry ortodonta dziecięcy Kraków

Nie ma ustalonego wieku, kiedy rodzice z dziećmi po raz pierwszy powinni umówić się na ortodontyczną wizytę. Zależy to w głównej mierze od indywidualnych potrzeb dziecka. Istotne jest, aby na wczesnym etapie rozwoju każdego malucha sprawdzać, czy nie potrzebuje on specjalistycznej opieki ortodontycznej.

Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegnie problemom w przyszłości. Przypuszczalnie większość dzieci wymagających konsultacji u ortodonty i tak nadal będzie potrzebować aparatów ortodontycznych i dodatkowej opieki w późniejszych latach, aby z sukcesem ukończyć proces wyrównywania zębów.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci
Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Ruchome aparaty ortodontyczne służą do prostowania zębów i korygowania nieprawidłowych zgryzów u dzieci. Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie nacisku na zęby i szczęki w celu przesunięcia ich do pożądanej pozycji. Aparaty ortodontyczne dla dzieci są wykonane z różnych materiałów; stali nierdzewnej, ceramiki, plastiku lub ich połączenia. Stosuje się także materiały takie jak nikiel-tytan lub miedź-tytan, dzięki czemu mogą być one znacznie trwalsze i wymagać mniej regulacji niż klasyczne druty ze stali nierdzewnej.

Warto zadbać o to, aby dziecko polubiło pracę nad swoimi ząbkami. Dlatego zawsze umożliwiamy małym pacjentom wybór koloru, z jakiego ma być wykonany aparat i staramy się zoptymalizować jego dobór pod względem wygody użytkowania i konieczności zastosowania leczenia ortodontycznego.

Dzięki wspólnej pracy ortodonty, dziecka i rodziców, leczenie staje się szybsze a korzyści leczenia ortodontycznego wyraźnie zauważalne!

Pielęgnacja jamy ustnej dla lepszych efektów leczenia ortodontycznego

Ważne jest, aby podczas leczenia ortodontycznego używać nici dentystycznych do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni między zębami. Ortodonta prowadzący leczenie zarekomenduje Państwu odpowiednie nici i szczoteczki, a higienistka stomatologiczna przedstawi sposób, w jaki należy ich właściwie używać.

Po umyciu aparatu i zębów przepłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej w celu usunięcia pozostałych resztek jedzenia, bakterii oraz redukcji kamienia nazębnego. Jeśli uprawiasz sport, zakładaj ochraniacze na zęby. Dzięki nim możesz uniknąć poważnych skaleczeń i zapobiec uszkodzeniu aparatu ortodontycznego.

Ortodonta Kraków: jak leczymy w Luxdentica?

Jak długo trzeba nosić aparat?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas leczenia aparatami, potrzebny na skorygowanie wady zgryzu dorosłych lub dzieci, jest uzależniony od stopnia jego zdeformowania. Im bardziej zgryz jest uszkodzony, tym dłużej aparat ortodontyczny musi znajdować się na naszym uzębieniu.

Interesuje Cię najlepszy w okolicy ortodonta? Kraków! tu go znajdziesz bardzo szybko. Każdego dnia nasz gabinet stomatologiczny odwiedzają nowi pacjenci, którzy ostatecznie są bardzo zadowoleni z naszych usług. Ortodontyczne leczenie wad zgryzu w naszej klinice stoi na naprawdę wysokim poziomie, więc możesz mieć pewność, że nasza praca będzie źródłem fantastycznych efektów leczenia ortodontycznego. Ceny aparatów ortodontycznych ostatnimi czasy znacznie spadły, co tylko zachęca kolejnych pacjentów do skorzystania z usług ortodonty. Jesteśmy kliniką, w której pracują najlepsi ortodonci z Krakowa. Priorytetem dla nas jest uśmiechnięty pacjent, zadowolony z efektów leczenia aparatem.

Nie jesteś zadowolony z estetyki Twojego uśmiechu? Śmiało! Zgłoś się do nas już dziś, a umówimy Cię na konsultację ortodontyczną.

Zobacz naszego eksperta

dr n. med. lek. stom. Anna Hille Padalis
dr n. med. lek. stom. Anna Hille Padalis
ortodoncja
więcej
lek. stom. Daria Chochoł
lek. stom. Daria Chochoł
ortodoncja
więcej
lek. stom. Agata Janisz
lek. stom. Agata Janisz
ortodoncja
więcej
lek. stom. Magdalena Krupińska
ortodoncja
więcej

Umów się na konsultację

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą, by umówić dogodny termin wizyty!


Umów się na konsultację

Planowanie i etapy leczenia ortodontycznego w Luxdentica:

1. Konsultacja plus kompleksowa diagnostyka

Spotkanie z lekarzem, podczas którego omawia on z Pacjentem oczekiwania względem leczenia ortodontycznego, a później skierowanie na wszystkie niezbędne badania (zdjęcie RTG pantomograficzne i kefalometryczne, skany).

2. Plan leczenia. Niezwykle ważna część pracy lekarza ortodonty.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz na podstawie badania Pacjenta, a także analizy zdjęć podejmuje decyzję o wyborze leczenia.

3. Higienizacja

Pacjent zostaje skierowany na profesjonalną higienizacje. Higienistka udziela też wszystkich niezbędnych informacji dotyczących poprawnej higieny jamy ustnej. Do gabinetu higienizacyjnego Pacjent wróci raz jeszcze, tuż po założeniu aparatu, otrzymując instrukcję poprawnej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego.

4. Założenie aparatu

Lekarz zakłada aparat, udzielając wszystkich niezbędnych instrukcji dotyczących jego użytkowania. Pacjent otrzymuje też pomocną broszurę, w której znajdują się informacje dotyczące swojego leczenia.

5. Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne w zależności od wyboru aparatu odbywają się cyklicznie średnio co 4-6 tygodni (w przypadku nakładek Invisalign wizyty są rzadsze 8-10 tygodni). Takie wizyty są niezwykle ważne, bo lekarz kontroluje proces leczenia ortodontycznego, może też nanosić odpowiednie korekty w przypadku nieprzewidzianych zmian.

6. Zdjęcie aparatu

Aktywna faza leczenia kończy się ściągnięciem aparatu lub zakończeniem noszenia nakładek. Ortodonta przedstawia Pacjentowi zasady dalszego postępowania po leczeniu.

7. Terapia retencyjna

To w ortodoncji proces stabilizacji. Lekarz zakłada specjalny aparat retencyjny, który pozwoli zachować efekty leczenia.

8. Wizyty kontrolne

Co 6 miesięcy Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną.

Dlaczego orotodoncja dzieci i dorosłych w Luxdentica?
Dlaczego orotodoncja dzieci i dorosłych w Luxdentica?

I like Luxdentica!

Uśmiechamy się na co dzień

i like Luxdentica

Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, który docenia naszych stałych klientów.

więcej

Dlaczego Luxdentica?

Miejsce przyjazne dla każdego

Dlaczego Luxdentica?
Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja