Coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce zmaga się z wadami zgryzu – to problem, który wymaga nie tylko odpowiedniej diagnostyki, ale i skutecznego leczenia ortodontycznego pod opieką doświadczonego specjalisty. Ortodonta Kraków w Luxdentica gwarantuje nowoczesne podejście, precyzję i bezpieczeństwo, niezależnie od wieku pacjenta. Odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale zapobiega też wielu poważnym problemom zdrowotnym – m.in. chorobom przyzębia, ścieraniu zębów, rozchwianiu, bólowi szczęk czy zaburzeniom stawu skroniowo-żuchwowego.
W Luxdentica ortodonta podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie – dbamy o zdrowie jamy ustnej i wysoką jakość życia na lata.
chorób przyzębia, rozchwiania, wysuwania się zębów, a nawet zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. W naszej klinice jesteśmy w stanie wyleczyć każdą wadę zgryzu.
W zależności od potrzeb pacjenta, ortodonta może zaproponować wiele rozwiązań. Czynnikiem determinującym wybór metody leczenia jest wiek pacjenta. Aparat ortodontyczny dla dorosłych modyfikuje zęby, które już nie rosną. Celem ortodonty jest maksymalne wykorzystanie wszystkich możliwości, aby doprowadzić do stanu, w którym pacjent z zadowoleniem zaakceptuje wykonaną wspólnie z lekarzem ortodontą pracę. W przypadku osoby dorosłej proces ten bywa zazwyczaj dłuższy, bardziej pracochłonny i wymagający, niż w przypadku leczenia dzieci. Dlatego tak ważne jest dostrzeżenie problemu ortodontycznego już na bardzo wczesnym etapie. Praca ortodonty z dzieckiem daje bowiem znacznie większe możliwości właściwej, szybszej i bardziej skutecznej korekcji, niż w przypadku leczenia zgryzu dorosłych pacjentów.
Pierwsza wizyta u ortodonty zalecana jest już w wieku 6-7 lat, ale ortodonta Kraków przyjmuje pacjentów w każdym wieku. Szybka diagnoza pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie skutecznej terapii ortodontycznej – często znacznie mniej inwazyjnej niż leczenie rozpoczęte później. Z usług ortodonty powinien skorzystać każdy, kto zauważa:
Ortodonta Kraków oceni, jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy – niezależnie od wieku czy złożoności wady. Dziś ortodoncja jest komfortowa, skuteczna i bezpieczna także dla dorosłych!
Nieprawidłowy zgryz może mieć wiele źródeł:
Jeśli ortodonta nie wdroży leczenia na czas, wada może się pogłębiać i prowadzić do kolejnych problemów – trudności z żuciem, wad wymowy, chorób dziąseł i stawów, bólu głowy czy szyi. W Luxdentica ortodonta Kraków skutecznie rozwiązuje każdy przypadek, wykorzystując najnowocześniejsze metody leczenia ortodontycznego.
Przed rozpoczęciem leczenia specjalista ortodonta podczas konsultacji stwierdzi, jaki rodzaj aparatu należy zastosować w Twoim przypadku i czy może być to leczenie aparatami Invisalign.
Współczesna ortodoncja daje wiele możliwości – ortodonta Kraków zawsze indywidualnie dobiera typ aparatu ortodontycznego do potrzeb pacjenta, wieku oraz oczekiwań. Oto najpopularniejsze rozwiązania:
To klasyka, którą ortodonta rekomenduje przy bardziej zaawansowanych wadach zgryzu, niezależnie od wieku pacjenta. Aparat stały składa się z zamków (metalowych lub estetycznych, ceramicznych), które ortodonta przykleja do zębów. Zamki połączone są łukiem ortodontycznym wywierającym precyzyjny nacisk na zęby. Takie leczenie ortodontyczne umożliwia przesuwanie zębów do idealnej pozycji – efekty są trwałe i przewidywalne.
Ortodonta Kraków w Luxdentica stosuje wyłącznie aparaty ortodontyczne najwyższej jakości, zapewniające komfort i estetykę – do wyboru są m.in. klasyczne srebrne ligatury lub niemal niewidoczne białe i przezroczyste elementy. Dzięki regularnym kontrolom ortodonta dba o skuteczność leczenia i szybkie postępy.
Działają tak samo jak tradycyjne aparaty, ale wsporniki są wykonane z przezroczystego materiału ceramicznego. Zamki w takim aparacie są mniej widoczne. Dlatego aparaty te bywają również określane jako aparaty estetyczne lub kosmetyczne.
Ten rodzaj aparatu ortodontycznego cieszy się obecnie dużą popularnością wśród ortodontów i pacjentów, ponieważ zapewnia łagodniejsze leczenie i nie wymaga częstych wizyt w celu regulacji. W aparatach samoligaturujących do łączenia drutów, zamiast gumek (ligatur) zastosowano mechanizm przesuwny. Takie rozwiązanie powoduje mniejsze tarcie i nacisk na zęby, a więc mniejszy ból. A to przekłada się na większy komfort noszenia aparatu.
System przezroczystych nakładek na zęby zrewolucjonizował rynek leczenia ortodontycznego, które nigdy wcześniej nie było tak precyzyjne i wygodne. Zazwyczaj prostowanie zębów trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Najnowocześniejsze metody leczenia ortodontycznego znacząco przyspieszyły cały cykl. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego i wizualizacji 3D.
Na początku lekarz ortodonta ustala, z jakimi problemami boryka się pacjent. Dane na temat stanu uzębienia w postaci zapisów badań, takich jak: panoramiczne zdjęcia RTG, tomografia, zdjęcia cyfrowe, wyciski gromadzone są w programie komputerowym. Na podstawie zebranych informacji ortodonta, korzystając z oprogramowania komputerowego, diagnozuje możliwości oraz wyznacza najlepszy sposób i czas trwania leczenia przy zastosowaniu odpowiednich aparatów ortodontycznych.
Opracowane cyfrowo dane pozwalają na stworzenie indywidualnej dla każdego pacjenta wizualizacji 3D. Pacjent otrzymuje szczegółowy plan leczenia; podczas symulacji na ekranie ogląda, jak będą zachowywać się jego zęby w poszczególnych miesiącach realizacji programu. Co ważne, wszystko to, co wcześniej wymagało kilku wizyt, teraz odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania w gabinecie ortodontycznym.
Samo leczenie to postępowanie według ścisłego planu. Wszystko odbywa się zgodnie z wcześniej przyjętymi i omówionymi z pacjentem założeniami. Pacjent samodzielnie zakłada otrzymane od ortodonty nakładki, które wymienia się co 7-14 dni. Każda nowa nakładka przesuwa zęby do odpowiedniej pozycji i przybliża pacjenta do końca leczenia. Nakładki nosi się cały czas, zdejmowane są jedynie w momencie jedzenia lub higienizacji jamy ustnej. Co ważne, wizyty kontrolne są znacznie rzadsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych aparatów ortodontycznych. W tym wypadku pacjent sam pamięta, aby w odpowiednim czasie wymieniać nakładki na nowe.
Bardzo dużą zaletą aparatów nakładkowych jest również wysoki komfort noszenia i względy estetyczne – nakładki są przezroczyste, innym osobom trudno je zauważyć, można więc powiedzieć, że stanowią niewidoczną metodę leczenia zgryzu. Coraz więcej osób planujących leczenie ortodontyczne uznaje brak widoczności aparatu za jedną z cech priorytetowych.
Nie ma ustalonego wieku, kiedy rodzice z dziećmi po raz pierwszy powinni umówić się na ortodontyczną wizytę. Zależy to w głównej mierze od indywidualnych potrzeb dziecka. Istotne jest, aby na wczesnym etapie rozwoju każdego malucha sprawdzać, czy nie potrzebuje on specjalistycznej opieki ortodontycznej.
Wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegnie problemom w przyszłości. Przypuszczalnie większość dzieci wymagających konsultacji u ortodonty i tak nadal będzie potrzebować aparatów ortodontycznych i dodatkowej opieki w późniejszych latach, aby z sukcesem ukończyć proces wyrównywania zębów.
Ruchome aparaty ortodontyczne służą do prostowania zębów i korygowania nieprawidłowych zgryzów u dzieci. Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie nacisku na zęby i szczęki w celu przesunięcia ich do pożądanej pozycji. Aparaty ortodontyczne dla dzieci są wykonane z różnych materiałów; stali nierdzewnej, ceramiki, plastiku lub ich połączenia. Stosuje się także materiały takie jak nikiel-tytan lub miedź-tytan, dzięki czemu mogą być one znacznie trwalsze i wymagać mniej regulacji niż klasyczne druty ze stali nierdzewnej.
Warto zadbać o to, aby dziecko polubiło pracę nad swoimi ząbkami. Dlatego zawsze umożliwiamy małym pacjentom wybór koloru, z jakiego ma być wykonany aparat i staramy się zoptymalizować jego dobór pod względem wygody użytkowania i konieczności zastosowania leczenia ortodontycznego.
Ważne jest, aby podczas leczenia ortodontycznego używać nici dentystycznych do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni między zębami. Ortodonta prowadzący leczenie zarekomenduje Państwu odpowiednie nici i szczoteczki, a higienistka stomatologiczna przedstawi sposób, w jaki należy ich właściwie używać.
Po umyciu aparatu i zębów przepłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej w celu usunięcia pozostałych resztek jedzenia, bakterii oraz redukcji kamienia nazębnego. Jeśli uprawiasz sport, zakładaj ochraniacze na zęby. Dzięki nim możesz uniknąć poważnych skaleczeń i zapobiec uszkodzeniu aparatu ortodontycznego.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas leczenia aparatami, potrzebny na skorygowanie wady zgryzu dorosłych lub dzieci, jest uzależniony od stopnia jego zdeformowania. Im bardziej zgryz jest uszkodzony, tym dłużej aparat ortodontyczny musi znajdować się na naszym uzębieniu.
Interesuje Cię najlepszy w okolicy ortodonta? Kraków! tu go znajdziesz bardzo szybko. Każdego dnia nasz gabinet stomatologiczny odwiedzają nowi pacjenci, którzy ostatecznie są bardzo zadowoleni z naszych usług. Ortodontyczne leczenie wad zgryzu w naszej klinice stoi na naprawdę wysokim poziomie, więc możesz mieć pewność, że nasza praca będzie źródłem fantastycznych efektów leczenia ortodontycznego. Ceny aparatów ortodontycznych ostatnimi czasy znacznie spadły, co tylko zachęca kolejnych pacjentów do skorzystania z usług ortodonty. Jesteśmy kliniką, w której pracują najlepsi ortodonci z Krakowa. Priorytetem dla nas jest uśmiechnięty pacjent, zadowolony z efektów leczenia aparatem.
Nie czekaj – jeśli szukasz doświadczonego ortodonty w Krakowie, zapraszamy do Luxdentica. Skorzystaj z nowoczesnej diagnostyki, indywidualnego planu leczenia ortodontycznego i profesjonalnej opieki ortodonty, który zadba o Twój uśmiech przez lata.
Umów się na konsultację – ortodonta Luxdentica Kraków czeka na Ciebie!
Spotkanie z lekarzem, podczas którego omawia on z Pacjentem oczekiwania względem leczenia ortodontycznego, a później skierowanie na wszystkie niezbędne badania (zdjęcie RTG pantomograficzne i kefalometryczne, skany).
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz na podstawie badania Pacjenta, a także analizy zdjęć podejmuje decyzję o wyborze leczenia.
Pacjent zostaje skierowany na profesjonalną higienizacje. Higienistka udziela też wszystkich niezbędnych informacji dotyczących poprawnej higieny jamy ustnej. Do gabinetu higienizacyjnego Pacjent wróci raz jeszcze, tuż po założeniu aparatu, otrzymując instrukcję poprawnej higieny w trakcie leczenia ortodontycznego.
Lekarz zakłada aparat, udzielając wszystkich niezbędnych instrukcji dotyczących jego użytkowania. Pacjent otrzymuje też pomocną broszurę, w której znajdują się informacje dotyczące swojego leczenia.
Wizyty kontrolne w zależności od wyboru aparatu odbywają się cyklicznie średnio co 4-6 tygodni (w przypadku nakładek Invisalign wizyty są rzadsze 8-10 tygodni). Takie wizyty są niezwykle ważne, bo lekarz kontroluje proces leczenia ortodontycznego, może też nanosić odpowiednie korekty w przypadku nieprzewidzianych zmian.
Aktywna faza leczenia kończy się ściągnięciem aparatu lub zakończeniem noszenia nakładek. Ortodonta przedstawia Pacjentowi zasady dalszego postępowania po leczeniu.
To w ortodoncji proces stabilizacji. Lekarz zakłada specjalny aparat retencyjny, który pozwoli zachować efekty leczenia.
Co 6 miesięcy Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną.