Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
09 | 12 | 2020

Jak niszczymy swoje zęby?

Wiele osób podświadomie, a czasami z pełną premedytacją niszczy swoje zęby. I wcale nie chodzi tu tylko o zaniedbania wynikające ze złej higieny jamy ustnej, które wcześniej czy później doprowadzą do powstania próchnicy, ale nietypowe zadania, które wykonujemy przy pomocy naszego uzębienia.

Jak niszczymy swoje zęby?

Przyzwyczajenie to podobno druga natura. Co zrobić, aby przez złe nawyki lub nieodpowiednie decyzje nie psuć swoich zębów?

Palenie papierosów

Nic tak nie szkodzi wyglądowi zębów jak palenie papierosów. Dym tytoniowy obniża PH w ustach – zęby narażone są na erozję szkliwa. Palenie powoduje wysychanie śluzówki i ogranicza ilość wydzielanej śliny, która naturalnie chroni i oczyszcza zęby z toksycznych związków. Ślina pełni funkcję regeneracyjną, bierze udział w odnawianiu i remineralizacji szkliwa. Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia paradentozy i chorób przyzębia. Na zębach palaczy szybciej osadza się kamień, zęby zmieniają kolor na żółty, z czasem nawet brązowieją, pojawiają się liczne ciemne przebarwienia. 

Używanie zębów zamiast narzędzi

Niektórzy z nas zapominają czasami, że zęby człowieka spełniają trzy najważniejsze role; rozdrabniają pokarm, umożliwiają prawidłową wymowę oraz pełnią funkcję estetyczną. Wszystkie dodatkowe czynności takie jak: rozgryzanie orzechów, otwieranie chipsów, przegryzanie żyłki wędkarskiej, urywanie nici, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka lub kredek, czy otwieranie kapsli butelek to czynności, które możemy śmiało wykonać najzwyklejszymi, prostymi narzędziami. Oczywiście, zęby są zawsze najbliżej, a otwieracz lubi się zgubić. Nie wspominając o aspektach estetycznych wyżej wymienionych czynności pamiętajmy jednak, że własne zęby stałe dane są nam tylko raz w życiu i mają nam służyć co najmniej kilkadziesiąt lat. Choćby z tego powodu warto je szanować.

Bruksizm

Czasami niszczymy swoje zęby podświadomie, podczas snu. Niekontrolowane zgrzytanie zębami nazywane jest bruksizmem. Nieleczony długotrwale bruksizm może powodować bardzo duże starcie wierzchołków zębów. Częste zgrzytanie zębami może powodować pękanie, luzowanie a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do ich utraty.

Niewłaściwe mycie i czyszczenie zębów

Najczęściej popełniane błędy podczas codziennej higieny jamy ustnej to:

  • Mycie zębów bezpośrednio po posiłku – powinniśmy odczekać około 30 min. ewentualnie tuż po jedzeniu przepłukać usta wodą.
  • Niewłaściwy dobór szczoteczki i pasty do zębów – za twarde szczoteczki mogą niszczyć szkliwo, podobnie zbyt inwazyjne pasty (wybielające lub przeznaczone dla palaczy).
  • Za długie lub za krótkie mycie zębów – optymalnie, aby przeznaczyć na tę czynność 2-3 minuty.
  • Niewłaściwe szczotkowanie – zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów może powodować krwawienie dziąseł.
  • Nieużywanie nici dentystycznych i płynów do płukania.

Ssanie kciuka

Odruch występujący u małych dzieci (rzadko, ale jednak na tle nerwicowym również u osób dorosłych). Nadmierne ssanie kciuka lub długie noszenie smoczka może negatywnie wpłynąć na rosnące zęby oraz kości szczęki, a to w istotny sposób może przyczynić się w przyszłym czasie do niewłaściwego rozwój zgryzu.

Moda

No dobrze, ale czy rzeczywiście są wśród nas osoby, które w przemyślany, zaplanowany i konsekwentny sposób niszczą swoje zęby? Otóż tak, niechlubnym przykładem był nieżyjący już Dennis Avner, lepiej znany światu jako "Człowiek Kot", "Stalking Cat" czy "Tygrys", który szlifował swoje naturalne zęby, tak aby upodobnić je do zębów kota. Innymi przypadkiem jak na przykład raper Popek, który usunął swoje naturalne zęby, aby w ich miejsce wstawić sobie złote implanty. No cóż, De gustibus non est disputandum.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja