Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
03 | 08 | 2020

Kobieta w ciąży u stomatologa

Ciąża w życiu kobiety to bardzo wyjątkowy czas, w którym zachodzi wiele zmian w organizmie. Bardzo ważne jest aby w tym czasie zadbać o swoje zęby. Zmianom ulega cała gospodarka hormonalna, zmieniają się nawyki żywieniowe, następuje większe zmęczenie, senność, czy drażliwość. Większe zmęczenie, złe samopoczucie oraz senność okresie ciąży, mogą mieć wpływ na jakość i higieny jamy ustnej.

Kobieta w ciąży u stomatologa

Jakie działania profilaktyczne powinna podjąć kobieta w ciąży?

 • zaplanować wizytę kontrolną u stomatologa oraz w razie potrzeby wdrożyć leczenie
 • zaplanować wizytę higienizacyjną u higienistki
 • zadbać o zdrowa i zbilansowaną dietę, bogata w niezbędne witaminy i minerały
 • przykładać dużą uwagę do codziennego oczyszczania jamy ustnej
 • pamiętać o codziennej profilaktyce fluorkowej

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dokładna higiena jamy ustnej. W okresie wahań hormonalnych, dziąsła kobiet w ciąży są dużo bardziej wrażliwe, skłonne do stanów zapalnych, krwawień oraz opuchnięć. Nawet bardzo niewielka ilość płytki bakteryjnej może bardzo mocno wpłynąć na kondycję dziąseł. Ważne jest systematyczne i dokładne oczyszczanie jamy ustnej. Szczotka do zębów przynajmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), nić dentystyczna 1 raz dziennie, pasta do zębów z fluorem oraz delikatny płyn do płukania jamy ustnej.

Przy tzw. „zachciankach” często zmienia się dieta, na mniej korzystną dla jamy ustnej. Pokarmy słodkie lub kwaśne, zaburzają prawidłowe środowisko jamy ustnej, a często w okresie ciąży, kobieta nie jest w stanie odmówić sobie dodatkowej porcji czekolady. Duża ilość cukrów w diecie będzie zwiększać ryzyko powstania próchnicy oraz przyśpieszać jej rozwój. Nie trzeba od razu rezygnować z tych przyjemności, ale po każdym takim posiłku należy zadbać o odpowiednią higienizację jamy ustnej.

Pierwsze tygodnie ciąży często bywają mocno uciążliwe ze względu na występujące poranne mdłości, które powodują przedostawanie się kwasu żołądkowego do jamy ustnej. Kwaśne środowisko jest bardzo niekorzystne dla zębów. Odpowiednie działanie w takiej sytuacji jest bardzo ważne. Ze szczotkowaniem należy się powstrzymać ok 20-30 minut, ponieważ w środowisku kwaśnym szkliwo zębów staje się bardziej miękkie, a szczotkowanie mogłoby je nadmiernie zetrzeć. Po tym czasie pH jamy ustnej wraca do normy i bezpiecznie można użyć szczotki. Aby przyśpieszyć ten proces i polepszyć chwilowo komfort w jamie ustnej, można przepłukać usta wodą lub delikatnym płynem profilaktycznym bez alkoholu. Kobiety, u których występuje duża częstotliwość takich dolegliwości, zalecana jest dużo częstsza wymiana szczotki, nawet co 1-2 tygodnie.

Najważniejszym kryterium, od którego uzależniamy działania lecznicze w gabinecie stomatologicznym u kobiet w ciąży, jest stan w jakim pacjentka się do nas zgłasza. W przypadku pacjentek w stanie nagłym (np. z bólem zęba lub zaawansowanym stanem zapalnym dziąseł) zazwyczaj konieczna jest szybka interwencja stomatologiczna. W innych przypadkach warto zaplanować leczenie w optymalnym dla kobiety czasie. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o dobry stan jamy ustnej jeszcze przed ciążą. Pozwoli to uniknąć stresujących sytuacji związanych z możliwym bólem oraz zminimalizować ryzyko przekazania dziecku złych bakterii. Kontrolne badanie jamy ustnej oraz zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne u kobiet w ciąży powinny być powtarzane w każdym trymestrze, a pierwsza wizyta powinna się odbyć przed 12 tygodniem ciąży. Jeżeli stan pacjentki jest nagły i potrzebuje natychmiastowej pomocy, leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej. Bakterie w jamie ustnej, odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł, przyzębia oraz te powodujące próchnicę, mają bardzo duży wpływ na rozwijający się nowy organizm dziecka. Łożysko nie jest barierą dla bakterii patologicznych z krwiobiegu matki. Jeżeli potrzeby stomatologiczne pacjentki, nie wymagają natychmiastowej interwencji, i możemy je odroczyć, to takie planowe leczenie najlepiej przeprowadzać w II trymestrze ciąży. Jest to zazwyczaj najmniej uciążliwy czas dla kobiety. I trymestr bywa trudny, ze względu na często występujące mdłości, złe samopoczucie oraz senność. W III trymestrze, występuje już często duże zmęczenie, głównie związane z powiększającym się brzuszkiem, ale również uciskiem dziecka na organy wewnętrzne matki oraz kłopotami z poruszaniem się.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać BEZPIECZNIE podczas ciąży?

 • usunięcie złogów nazębnych ultradźwiękami
 • fluoryzacje zębów
 • leczenie ubytków próchnicowych
 • niezbędne ekstrakcje zębów
 • niezbędne leczenie endodontyczne
 • leczenie periodontologiczne
 • zdjęcie radiologiczne (jeżeli jest niezbędne do diagnostyki np. chirurgicznej lub endodontycznej)
 • znieczulenie miejscowe do leczenia

Jakie ryzyko niosą za sobą złe nawyki żywieniowe oraz zły stan przyzębia matki?

 • Obecność próchnicy u matki, jest czynnikiem ryzyka jej wystąpienia u dziecka.
 • Dieta kobiety w okresie ciąży, może mieć wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych u dziecka.
 • Może przyczynić się do przedwczesnego porodu.
 • Może wpływać na niską masę urodzeniowa dziecka.

Warto przypomnieć, że od stycznia 2019 r. zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wśród badań, które mają być wykonane do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się jest również badanie stomatologiczne.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja