Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
31 | 05 | 2021

Napoje a zęby

Wszyscy wiemy, jak zachowa się wrzucony do coca-coli mleczny ząb. Straci na swojej wadze, pojawią się przebarwienia i liczne pęknięcia szkliwa. Na kanale YT można znaleźć film, na którym młody człowiek pokazuje, co pozostaje z zęba zanurzonego przez jakiś czas w coli i innym wysokosłodzonym napoju.

Napoje a zęby

Wpływ napojów na zęby zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od ogólnej kwasowości. Wszystko, co mierzy 5,5 lub mniej na skali pH, jest uważane za kwaśne. Kwaśne pokarmy i napoje zmiękczają szkliwo zębów, co sprawia, że ​​zęby są wrażliwe i podatne na uszkodzenia, takie jak np. ubytki. Napoje o wysokiej zawartości kwasu i cukru mogą być podwójnie szkodliwe.Dlatego niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że po spożyciu napojów - takich jak wspomniana na początku cola - należy od razu umyć zęby, aby zneutralizować kwasy produkowane przez bakterie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień.

A jaki wpływ na nasze zęby mają napoje zawierające alkohol? Kwasy zawarte w alkoholu w prosty sposób prowadzą do demineralizacji zębów i erozji szkliwa. Po wypiciu alkoholu obniża się pH w jamie ustnej. Ślina człowieka ma pH od 6,5 do 7,4, natomiast np. piwo około 4,5, a wino od 3-4 pH. Spożywanie alkoholu nie tylko zakwasza środowisko jamy ustnej, ale również obniża wydzielanie śliny. Innym niebezpieczeństwem jest zawarty w alkoholu cukier. Likiery, nalewki, drinki zawierają bardzo duże jego ilości, a jak wiadomo to właśnie cukier idealnie przyczynia się do powstania i rozwoju próchnicy zębów.

Wino

Białe wino ma wyższe PH niż czerwone i dlatego może bardziej niszczyć szkliwo. Wino czerwone może zaś powodować przebarwienia i plamy.

Piwo

pH piwa oscyluje w granicach 3,5-4. Zaliczyć je możemy do tej samej grupy co soki z warzyw. Uznaje się je więc za względnie bezpieczne dla szkliwa zębów. Poziom kwasów nie wpływa negatywnie na uzębienie, ale tylko wtedy, gdy właściwie dbamy o higienę jamy ustnej.

Wódka

Wódka ma pH około 4, ale w niektórych przypadkach jej pH może wynosić nawet 8! Tańsze marki wódek mają zwykle niższe pH, podczas gdy wódki premium mają zwykle wyższe pH. Alkohol w wysokim stężeniu ma również działanie wysuszające. Ślina jest jedną z naturalnych mechanizmów obronnych jamy ustnej przed uszkodzeniami. Jej brak spowodowany przez alkohol może przyczynić się do rozwoju chorób zębów.

Woda

Woda generalnie nie ma wpływu na zęby. Właściwie utrzymanie dobrego nawodnienia zwiększa jednak wydzielanie śliny i przepływ ochronnych minerałów w ślinie, które zabezpieczają zęby przed próchnicą. Woda z dodatkiem fluoru ma bardzo pozytywny wpływ na zęby. Uwaga na wodę gazowaną! Woda gazowana ma zwykle poziom pH między 2,7 a 3,3.co daje jej wyższy potencjał erozyjny niż sok pomarańczowy!

Kawa

Kawa może być lekko kwaśna (około 5,0 w skali pH), ale może mieć pozytywny wpływ na zęby. Picie kawy bez żadnych dodatków może pomóc w zapobieganiu rozwoju próchnicy. Ciesz się poranną kawą, ale bez słodzenia ;)

Mleko

Liczne składniki mleka, w tym białka i minerały, takie jak wapń hamują rozwój wielu bakterii tworzących próchnicę w jamie ustnej. Przy pH powyżej 6,5 mleko to doskonały wybór, aby zęby były mocne i zdrowe.

Soki owocowe

Większość soków owocowych produkowana jest z koncentratów, w wyniku czego narażamy zęby na znacznie więcej kwasu, niż w przypadku gdybyśmy jedli naturalne owoce. Soki mogą mieć różne właściwości pH, sok pomarańczowy ma pH 3,5,a żurawinowy aż 2,6! Dlatego wielu specjalistów zdrowego żywienia sugeruje rozcieńczanie soku owocowego w proporcji ½  soku ½ wody.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja