Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
19 | 04 | 2021

Naprawa złamanego zęba

Metoda postępowania jest zawsze taka sama. Jeśli złamałeś, wyszczerbiłeś lub w jakikolwiek inny sposób uszkodziłeś strukturę zęba - jak najszybciej udaj się do dentysty. W przeciwnym razie ząb może ulec dalszemu uszkodzeniu lub zakażeniu, co w końcowym, skrajnym efekcie może spowodować nawet jego utratę.

Naprawa złamanego zęba

Jeśli pęknięcie lub złamanie ma ostrą lub poszarpaną krawędź, warto osłonić ją kawałkiem woskowej parafiny lub gumy do żucia (bez cukru). Unikniemy wtedy prawdopodobieństwa przecięcia języka lub wewnętrznej strony policzka oraz osłonimy otwartą część zęba. Jeżeli posiadamy złamany kawałek zęba, zabezpieczmy go poprzez wsadzenie do roztworu soli fizjologicznej albo do mleka i jak najszybciej jak to możliwe udajmy się do dentysty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku nienaruszenia struktur korzenia lub miazgi będzie można skutecznie przykleić odłamany fragment do pozostałego na swoim miejscu w jamie ustnej zęba.

Leczenie złamanego lub wyszczerbionego zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. Jeśli odłamał się tylko drobny kawałek lub uszkodzone zostało jedynie szkliwo, naprawę zęba można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Poważnie uszkodzony lub złamany ząb może wymagać dłuższej i bardziej kosztownej procedury naprawczej. Oto kilka sposobów, gdy dentysta może skutecznie wyleczyć złamany lub uszkodzony ząb.

Wypełnianie lub klejenie zębów - bonding

Jeśli odłupany został tylko mały kawałek szkliwa zębów, dentysta może naprawić uszkodzenie za pomocą wypełnienia. Jeśli naprawa dotyczy przednich zębów, dentysta prawdopodobnie zastosuje procedurę bondingu, która wykorzystuje żywicę kompozytową do odrestaurowania złamanego lub uszczerbionego zęba.

Bonding to nieskomplikowana procedura, która zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulania. Aby naprawić ząb, dentysta najpierw wytrawia jego powierzchnię płynem lub żelem w celu nadania jej szorstkości i przyklejenia materiału wiążącego. Następnie na ząb nakładany jest klej, a później żywica w kolorze zęba. Po uformowaniu materiału łączącego w taki sposób, aby wyglądem idealnie przypominał inne zęby pacjenta, stomatolog utwardzi materiał za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Licówki dentystyczne

Również licówka dentystyczna może przywrócić zdrowy wygląd uszkodzonego zęba. Licówka dentystyczna to cienka powłoka z porcelany lub materiału kompozytowego w kolorze zęba, która pokrywa cały jego przód (podobnie jak paznokieć przykrywa końcową część palca).

Uzupełnienia protetyczne onlay, inlay, overlay lub korona

Jeśli odłamany został duży kawałek zęba, dentysta może zeszlifować lub spiłować jego część i przykryć go koroną lub uzupełnieniem protetycznym onlay, inlay, overlay. Korony mogą być wykonane z metalu, porcelany połączonej z metalem, z żywicy kompozytowej lub porcelany (cyrkon). Korony wykonane w całości z metalu są uważane przez specjalistów za najsilniejsze i najtrwalsze. Zaletą koron porcelanowych i żywicznych jest to, że wyglądem przypominają doskonale prawdziwe zęby (podobnie korony wykonane z cyrkonu, które z wyglądu są praktycznie nieodróżnialne od oryginalnych zębów).

Leczenie kanałowe

Jeśli odprysk lub pęknięcie zęba jest na tyle duże, że odsłania jego miazgę (środek zęba zawierający nerwy i naczynia krwionośne) wtedy jest niemal pewne, że bakterie z jamy ustnej przedostaną się do środka i zainfekują system korzeniowy. Wtedy należy wprowadzić leczenie endodontyczne. Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwej miazgi, oczyszczeniu kanału korzeniowego, a następnie jego uszczelnieniu.W większości przypadków wyleczony w ten sposób, złamany ząb należy przykryć koroną, aby skutecznie zabezpieczyć uszkodzenie.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja