Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
06 | 07 | 2020

Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych to standardowy, małoinwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym.

Podcięcie wędzidełka

Stomatologia to nie tylko zabiegi związane z samymi zębami. Ostatnimi czasy dość często słyszy się również o wykonywaniu najróżniejszych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Przykładem jednego, wydawać by się mogło bardzo prostego zabiegu chirurgicznego, jest laserowe podcięcie wędzidełka. Ten mały element wykonany jest z błony śluzowej i jego zadaniem jest oddzielanie przedsionka jamy ustnej na część lewą oraz prawą.

Podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych to standardowy, małoinwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym.

Rodzaje wędzidełek jamy ustnej

Wędzidełko zbudowane jest z tkanki łącznej - to cienki fałd błony śluzowej, który podtrzymuje i łączy ze sobą struktury jamy ustnej. Wewnątrz jamy ustnej występują trzy główne wędzidełka:

 1. Wędzidełko wargi górnej - pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, dzielący górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą. Wędzidełko wargi górnej umiejscowione jest pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi a powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki.
 2. Wędzidełko wargi dolnej - łączy wargę dolną z dziąsłem poniżej linii dolnych siekaczy.
 3. Wędzidełko języka (wędzidełko podjęzykowe) - łączy podstawę języka z dnem jamy ustnej i ogranicza ruchy języka.

Rolą wędzidełek jamy ustnej jest podtrzymywanie elementów jamy ustnej we właściwym położeniu. Odpowiednia długość wędzidełka pozwala zachować wystarczającą ruchomość warg i języka.

Jeśli któreś wędzidełko ma nieprawidłową budowę, może to nieść za sobą poważne konsekwencje stomatologiczne, ortodontyczne i logopedyczne w przyszłości.

Nieprawidłowa budowa wędzidełek

 • Krótkie wędzidełko języka lub krótkie wędzidełko wargi – w przypadku krótkiego wędzidełka podjęzykowego dochodzi do blokady prawidłowej ruchomości języka. Skrócone wędzidełko językowe u niemowlęcia powoduje problemy podczas karmienia oraz zaburzenia rozwoju mowy, dlatego tak ważne jest wówczas wczesne podcięcie wędzidełka. Z kolei zbyt krótkie wędzidełka wargowe mogą powodować odsłanianie się dziąseł i paradontozę.
 • Przerost wędzidełka – przerostem wędzidełka języka nazywamy nadmierne zgrubienie, które jest spowodowane rozrostem tkanki łącznej. Przerośnięte wędzidełko powoduje problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej oraz nieprawidłowe położenie dziąseł. Przerośnięte wędzidełko wargi jest zazwyczaj operowane ze względów estetycznych.
 • Nieprawidłowy przyczep wędzidełka – najczęściej dotyczy wędzidełek wargowych (nieprawidłowa budowa wędzidełka wargi) i polega na przesunięciu przyczepu wędzidełka w stronę powierzchni zębów. Zbyt daleki przyczep wędzidełka górnej wargi może powodować diastemę.

Na czym polega podcięcie wędzidełka?

Plastyka wędzidełka polega na podcięciu i przytwierdzeniu go w optymalnym miejscu i pozycji za pomocą szwów. Zabieg, w zależności od rozległości i potrzeb pacjenta, realizowany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko - występuje najczęściej w przypadku przerośniętego wędzidełka, w postaci przerostu lub nadmiernego zgrubienia może przyczyniać się do wystąpienia problemów w obrębie jamy ustnej, takich jak:

 • Diastema - czyli luka pomiędzy górnymi jedynkami o wielkości powyżej 2 mm, powstała w wyniku nieprawidłowego wędzidełka. Przerost skutkuje nadmiernym rozsunięciem się górnych jedynek. Jeżeli diastema utrzymuje się po wyrośnięciu wszystkich stałych siekaczy (około 8 roku życia), zaleca się wykonanie podcięcia wędzidełka.
 • Cofanie się dziąseł - czasami przerośnięte wędzidełko może spowodować cofanie się dziąseł i w konsekwencji odsłanianie korzeni zębowych.
 • Wady wymowy – nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi górnej lub dolnej może być przyczyną wad wymowy.
 • Problemy z założeniem protezy - w niektórych przypadkach nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko może być problemem we właściwym dopasowaniu protezy zębowej lub odpowiednim zakładaniu aparatu ortodontycznego.
 • Próchnica – w fałdach wędzidełka mogą gromadzić się resztki jedzenia, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy.

Zazwyczaj całkowity czas trwania prostego zabiegu podcięcia wędzidełka wynosi tylko kilka minut i jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów, w tym także przez dzieci.

Dlaczego warto wykonać podcinanie wędzidełka w Luxdentica?

Jesteśmy kliniką stomatologiczną z bardzo dobrymi opiniami. Stale przybywa nam pacjentów, którzy po zakończeniu procesu leczenia są bardzo zadowoleni nie tylko z efektów pracy naszych specjalistów, ale również z samego podejścia personelu do pacjenta. Staramy się zawsze dbać o relacje z pacjentami, ponieważ wiemy, że jeśli pacjent po wykonanym zabiegu jest zadowolony, to z pewnością kiedyś do nas wróci.

Podcięcie wędzidełka to jeden z zabiegów, jakie wykonuje się w naszej klinice. Takie zabiegi mogą być zlecone przez lekarza z zewnątrz lub też nasi specjaliści decydują o konieczności przeprowadzenia tego zabiegu. Generalnie jest to zabieg stosunkowo prosty, który jednak musi być wykonany z dużą precyzją. Staramy się zawsze, aby pacjent nie odczuwał bólu lub jeśli to konieczne, odczuwał go w najmniejszym możliwym stopniu. Z nieprawidłowo ukształtowanym wędzidełkiem już się rodzimy i z reguły nie zdarza się tak, że w czasie życia dochodzi do jego deformacji. W związku z tym, naszymi pacjentami często są dzieci. W ich przypadku szczególnie przykładamy się do dbania o dobre relacje. Powszechnie wiadomo, że dzieci boją się dentystów, więc staramy się ten obraz nieco zmienić.

Niejednokrotnie słyszy się o tym, że zdeformowana budowa wędzidełka ma wpływ na rozwój diastemy. Jest to charakterystyczna przerwa między siekaczami. Dla wielu osób diastema jest powodem silnych kompleksów. Wystarczy natomiast profesjonalne podcięcie błony wędzidełka i w zasadzie problem zostaje rozwiązany. Tutaj kluczowe jest odwiedzanie dobrych stomatologów już na wczesnym etapie rozwoju zębów u naszych dzieci. Wprawny stomatolog bardzo szybko dostrzeże wady zgryzu, wady anatomiczne wędzidełka oraz to, że należy podciąć wędzidełko. Zabieg ten można wykonać bardzo szybko. W naszej klinice pracują wysokiej klasy specjaliści, którzy każdego dnia wykonują tego typu zabiegi. W związku z tym, będąc naszym pacjentem, można poczuć się bezpiecznie. Zaufało nam już wiele osób i liczba ta stale rośnie!

Nasza praca jest naszą misją. Dajemy odczuć to pacjentom na każdym etapie leczenia. Już dziś możesz dołączyć do tego grona. Sporo opinii na nasz temat można już znaleźć w sieci - osoby korzystające z naszych usług są naszą najlepszą reklamą. Jeśli czujesz, że coś się dzieje z Twoim uzębieniem lub po prostu chcesz poprawić wygląd lub kolor swoich zębów, to trafiłeś idealnie. Również zabiegi takie jak podcięcie wędzidełka wykonujemy w naszej klinice każdego dnia i mocno przykładamy się do naszej pracy.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja