Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Blog Ekspertów
06 | 07 | 2020
Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych to standardowy, małoinwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym.

Podcięcie wędzidełka

Plastyka wędzidełka polega na podcięciu i przytwierdzeniu go w optymalnym miejscu i pozycji za pomocą szwów. Zabieg w zależności od rozległości i potrzeb realizowany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, dzielący  górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą. Wędzidełko wargi górnej umiejscowione jest pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi a powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki.

Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko - najczęściej w postaci przerostu lub nadmiernego zgrubienia może przyczyniać się do wystąpienia problemów w obrębie jamy ustnej, takich jak:

 • Diastema - czyli luka pomiędzy górnymi jedynkami o wielkości powyżej 2mm, powstała w wyniku przerostu wędzidełka. Przerost skutkuje nadmiernym rozsunięciem się górnych jedynek. Jeżeli diastema utrzymuje się po wyrośnięciu wszystkich stałych siekaczy (około 8 roku życia) zaleca się wykonanie podcięcia wędzidełka.
   
 • Cofanie się dziąseł - czasami przerośnięte wędzidełko może spowodować cofanie się dziąseł i w konsekwencji odsłanianie korzeni zębowych.
   
 • Wady wymowy – nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi górnej lub dolnej może być przyczyną wad wymowy.
   
 • Problemy z założeniem protezy - w niektórych wypadkach nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko może być problemem we właściwym dopasowaniu protezy zębowej lub odpowiednim zakładaniu aparatu ortodontycznego.
   
 • Próchnica – w fałdach wędzidełka mogą gromadzić się resztki jedzenia, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy.

Zazwyczaj całkowity czas trwania prostego zabiegu podcięcia wędzidełka wynosi tylko kilka minut i jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów, w tym także przez dzieci.

wróć do listy

Standardy Luxdentica

Kredytowanie leczenia

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja