Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
06 | 07 | 2020

Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych to standardowy, małoinwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym.

Podcięcie wędzidełka

Stomatologia to nie tylko zabiegi związane z samymi zębami. Ostatnimi czasy dość często słyszy się również o wykonywaniu najróżniejszych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Przykładem jednego, wydawać by się mogło bardzo prostego zabiegu chirurgicznego jest podcięcie wędzidełka. Ten mały element wykonany jest z błony śluzowej i jego zadaniem jest oddzielanie przedsionka jamy ustnej na część lewą oraz prawą.

Dlaczego warto wykonać zabieg u nas?

Jesteśmy kliniką stomatologiczną z bardzo dobrymi opiniami. Stale przybywa nam pacjentów, którzy po zakończeniu procesu leczenia są bardzo zadowoleni nie tylko z efektów pracy naszych specjalistów, ale również z samego podejścia personelu do pacjenta. Staramy się zawsze dbać o relacje z pacjentami, ponieważ wiemy, że jeśli pacjent po wykonanym zabiegu jest zadowolony to z pewnością wróci on kiedyś do nas. Podcięcie wędzidełka to jeden z zabiegów, jakie wykonuje się w naszej klinice. Takie zabiegi mogą być zlecone przez lekarza z zewnątrz lub też nasi specjaliści decydują o konieczności przeprowadzenia tego zabiegu. Generalnie jest to zabieg stosunkowo prosty, który jednak musi być wykonany z dużą precyzją. Staramy się zawsze o to aby pacjent nie odczuwał bólu lub jeśli to konieczne odczuwał go w najmniejszym możliwym stopniu. Z nieprawidłowo ukształtowanym wędzidełkiem już się rodzimy i z reguły nie zdarza się tak, że w czasie życia dochodzi do jego deformacji. W związku z tym naszymi pacjentami często są dzieci. W ich przypadku szczególnie przykładamy się do dbania o dobre relacje. Powszechnie wiadomo, że dzieci boją się dentystów więc staramy się aby ten obraz nieco zmienić.

 

Niejednokrotnie słyszy się o tym, że zdeformowane wędzidełko prowadzi do diastemy. Jest to charakterystyczna przerwa między siekaczami. Dla wielu osób diastema jest powodem powstawania kompleksów. Wystarczy natomiast profesjonalne podcięcie wędzidełka i w zasadzie problem jest rozwiązany. Tutaj kluczowe jest odwiedzanie dobrych stomatologów już na wczesnym etapie rozwoju zębów u naszych dzieci. Wprawny stomatolog bardzo szybko dostrzeże, że wędzidełko nie rozwija się we właściwy sposób i dlatego konieczne będzie jego podcięcie. Zabieg ten można wykonać bardzo szybko. W naszej klinice pracują wysokiej klasy specjaliści, którzy każdego dnia wykonują tego typu zabiegi. W związku z tym będąc naszym pacjentem można mieć pewność co do tego, że jesteśmy w bardzo dobrych rękach. Zaufało nam już mnóstwo osób i ta liczba stale rośnie!

 

Podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych to standardowy, małoinwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. W każdym przypadku o potrzebie wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka decyduje lekarz stomatolog w porozumieniu z chirurgiem stomatologicznym.

Plastyka wędzidełka polega na podcięciu i przytwierdzeniu go w optymalnym miejscu i pozycji za pomocą szwów. Zabieg w zależności od rozległości i potrzeb realizowany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, dzielący górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą. Wędzidełko wargi górnej umiejscowione jest pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi a powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki.

Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko - najczęściej w postaci przerostu lub nadmiernego zgrubienia może przyczyniać się do wystąpienia problemów w obrębie jamy ustnej, takich jak:

 • Diastema - czyli luka pomiędzy górnymi jedynkami o wielkości powyżej 2mm, powstała w wyniku przerostu wędzidełka. Przerost skutkuje nadmiernym rozsunięciem się górnych jedynek. Jeżeli diastema utrzymuje się po wyrośnięciu wszystkich stałych siekaczy (około 8 roku życia) zaleca się wykonanie podcięcia wędzidełka.
                  
 • Cofanie się dziąseł - czasami przerośnięte wędzidełko może spowodować cofanie się dziąseł i w konsekwencji odsłanianie korzeni zębowych.
                  
 • Wady wymowy – nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi górnej lub dolnej może być przyczyną wad wymowy.
                  
 • Problemy z założeniem protezy - w niektórych wypadkach nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko może być problemem we właściwym dopasowaniu protezy zębowej lub odpowiednim zakładaniu aparatu ortodontycznego.
                  
 • Próchnica – w fałdach wędzidełka mogą gromadzić się resztki jedzenia, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy.

Zazwyczaj całkowity czas trwania prostego zabiegu podcięcia wędzidełka wynosi tylko kilka minut i jest dobrze tolerowany przez większość pacjentów, w tym także przez dzieci.

Nasza praca jest naszą misją. Dajemy odczuć to pacjentom na każdym etapie leczenia. Już dziś możesz być jednym z takich właśnie osób. Sporo opinii na nasz temat można już znaleźć w sieci. Natomiast osoby korzystające z naszych usług są naszą chodzącą reklamą. Jeśli czujesz, że coś się dzieje z Twoim uzębieniem lub po prostu chcesz poprawić wygląd lub kolor swoich zębów to trafiłeś idealnie. Również i zabiegi takie jak podcięcie wędzidełka wykonujemy w naszej klinice każdego dnia i mocno się przykładamy do naszej pracy.

wróć do listy

Standardy Luxdentica

Kredytowanie leczenia

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja