Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
08 | 06 | 2020

Stomatologia dla dzieci cz.2

Nieleczona próchnica zębów mlecznych jest bardzo poważnym zagrożeniem. Zęby mleczne ulegają znacznie szybszemu zniszczeniu, ponieważ ich mineralizacja jest o wiele mniejsza niż w zębach stałych. Ponadto szkliwo mleczaków jest dwa razy cieńsze, to idealna sytuacja dla rozwoju bakterii, które mają ułatwiony dostęp do tkanki zębów mlecznych.

Stomatologia dla dzieci cz.2

U osób dorosłych rozwój próchnicy trwa co najmniej kilka miesięcy, u dzieci proces chorobotwórczy jest niezwykle intensywny, a widoczne zmiany w zębach mlecznych dostrzegalne są już z tygodnia na tydzień!

Próchnica butelkowa

Nazwa pochodzi od przyczyny, którą ją najczęściej powoduje. Gdy dziecko zasypia z butelką do karmienia w buzi, jego zęby narażone są na stałe, aktywne działanie bakterii i cukru pozostałego w dostarczanym pokarmie. Nocne posiłki lub pozostawianie smoczka z pokarmem w jamie ustnej dziecka to wymarzona sytuacja dla rozwoju bakterii. Należy maksymalnie ograniczać podawanie posiłków bogatych w cukier przed snem dziecka. Próchnica butelkowa, zwana również kwitnącą jest bardzo trudna do opanowania. Jej rozwój jest niezwykle szybki, a często jedynym sposobem, aby ją zatrzymać jest ekstrakcja zakażonych zębów. Dlatego niezwykle istotne jest, aby obserwować rozwój mleczaków (najlepiej kontrolować ten proces podczas wizyt w gabinecie dentystycznym). Gdy na pierwszych zębach pojawią się charakterystyczne białe odbarwienia na szkliwie należy błyskawicznie reagować. Próchnica butelkowa po tym etapie bardzo szybko obejmuje kolejne warstwy zęba, aż do koron.

Mleczaki należy leczyć!

Często spotykamy się z opinią, że szkoda czasu na leczenie ząbków, które i tak wypadną. Nic bardziej mylnego! Oto najważniejsze powody, dla których powinniśmy jako rodzice zadbać o zdrowe zęby naszych dzieci:

  • nieleczone zęby mleczne są narażone na niezwykle szybkie zniszczenie
  • próchnica przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe
  • zniszczone lub nieleczone zęby mleczne mogą być przyczyną wad zgryzu i niewłaściwego wyrzynania się zębów stałych
  • zakażone zęby mleczne mogą być przyczyną rozwoju innych chorób, bólu i dyskomfortu dziecka
  • zbyt wczesna utrata zębów mlecznych wiąże się z koniecznością poddania się leczeniu ortodontycznemu
  • zbyt wczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcję żucia, co bezpośrednio przekłada się na rozwój kości i mięśni twarzy
  • brak odpowiednio wykształconego garnituru zębów rodzić może problemy z właściwym mówieniem, istnieje obawa, że dziecko będzie musiało odwiedzać gabinet logopedyczny 

Zęby mleczne to stan przejściowy do powstania właściwego uzębienia. Jeżeli dopuścimy się w tym czasie do poważnych zaniedbań, będą one rzutować na dalszy rozwój zębów stałych. Warto zauważyć, że w jamie ustnej 6-letniego dziecka znajduje się już uzębienie mieszane. A próchnica jako choroba zakaźna automatycznie przenosi się na zęby stałe. Dlatego nie opóźniajmy pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym i planujmy ją we wczesnym okresie rozwoju dziecka.

Im wcześniej zgłosimy się na wizytę kontrolną z małym pacjentem do dentysty, tym lepiej dla nas i dla jego ząbków.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja