Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Blog Ekspertów
26 | 05 | 2020
Usuwanie ósemek

Ósemki, nazywane również zębami mądrości to trzonowce, które wyrastają w szczęce i żuchwie pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Jednak nie każdy je ma, a u części osób nie pojawiają się nawet ich zawiązki.

Usuwanie ósemek

Czasami rozwijają się nawet przez kilka lat, bywają przypadki gdy pojawiają się dopiero około 40 roku życia, a nawet znacznie później – na przykład u osób starszych noszących protezy. 

Skąd takie dysproporcje w rozwoju ósemek u poszczególnych ludzi? To efekt ewolucji, czyli przystosowywania się organizmu do otoczenia w którym żyje. Człowiek od kilkuset lat je coraz bardziej przetworzoną żywność, dlatego następuje stopniowa redukcja szczęk. Jako gatunek nie potrzebujemy już dodatkowych ósmych trzonowców w celu lepszego rozdrabniania przyjmowanego pokarmu. Oczywiście natura nie zaprojektowała nas wszystkich tak samo. U jednych osób pojawiają się wszystkie ósemki u innych tylko dwie, a jeszcze u innych tylko ich zawiązki. Ba, ostatnio w gabinetach stomatologicznych dentyści obserwują zupełny zanik zawiązek – zero śladu po ósemkach. Ale w sumie to dobrze, bo

ósemki bywają bardzo kłopotliwe

i dlatego wielu dentystów zaleca ich usunięcie. Dużym problemem jest próchnica. W przypadku leczenia kanałowego bardzo trudno dostać się ósemek i skutecznie je leczyć. Bywa, że rosnące  ósemki rozpychają inne zęby, co jest zazwyczaj bolesne i może doprowadzić nawet do wady zgryzu, czy powikłań przy leczeniu innych zębów. Często zdarza się, że ósemki wyrastają krzywo lub wrastają w policzek, mogą być powodem stanów zapalnych dziąseł, a także tworzyć torbiele na dziąśle. W niektórych przypadkach ósemki uniemożliwiają również odpowiednie dopasowanie aparatu ortodontycznego albo protezy dentystycznej. Niewyrżnięte zęby mądrości czyli ósemki zatrzymane zazwyczaj są źle ułożone w żuchwie lub szczęce i przez to naciskają na sąsiadujące z nimi siódemki. Wokół nich może tworzyć się torbiel i stany zapalne. Zatrzymane ósemki mogą być również powodem częstych bólów głowy lub migren.

Usuwanie ósemek

To zabieg chirurgiczny wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ósemki bywają bardzo mocno zakorzenione, mają nietypowy kształt i różną ilość korzeni. Dlatego czasami podczas zabiegu usuwania zębów mądrości może dochodzić do komplikacji. Chirurgiczne usunięcie ósemki trwa zazwyczaj około 30 minut. Po ekstrakcji zakłada się szwy.Powstała po zabiegu usunięcia zęba luka wypełnia się krwią. W tym miejscu tworzy się skrzep, który następnie samoczynnie rozpuszcza się w ciągu dwóch, trzech dni. Gdy jednak skrzep zostanie wypłukany wcześniej może w tym miejscu utworzyć się bardzo bolesny i długo gojący się stan zapalny zwany suchym zębodołem. Dlatego niezwykle istotne jest, aby po zabiegu ekstrakcji ósemki ściśle przestrzegać procedury gojenia się ran; a więc unikać ciepłych napojów i posiłków, palenia tytoniu, wzmożonego wysiłku fizycznego, jedzenia twardych rzeczy wymagających mocnego gryzienia, a także w przypadku pań - stosowania doustnej antykoncepcji. Nie wolno również pić przez słomkę ani wydmuchiwać nosa (silny strumień powietrza może uszkodzić ranę). W przypadku gdy pojawia się gorączka lub krwawienie należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

wróć do listy

Standardy Luxdentica

Kredytowanie leczenia

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja