Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
26 | 05 | 2020

Usuwanie ósemek

Zęby mądrości - tak bardzo często nazywane są ósemki, czyli najbardziej kłopotliwe ze wszystkich zębów, jakie wyrastają nam w ciągu życia. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego niby te zęby są problemem?

Usuwanie ósemek

Otóż chodzi o to, że wyrastanie tych zębów mądrości powoduje bardzo często zaburzenie szyku zębów w łuku, co skutkuje wadami zgryzu. W związku z tym warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu, którego celem będzie pozbycie się zębów mądrości. W naszej klinice możemy wykonać usuwanie chirurgiczne ósemki bardzo szybko i przede wszystkim skutecznie.

Usuwanie ósemek to zabieg, który w przeszłości kojarzony był z bólem. Na ten moment jednak wcale nie musimy odczuwać bólu podczas wykonania ekstrakcji zęba. Okazuje się, że ósemki można usuwać nie tylko bez bólu, ale wręcz bez odczuwania dyskomfortu. W Centrum Stomatologicznym Luxdentica zabiegi usuwania zębów przeprowadzamy na co dzień. W przypadku ekstrakcji ósemek wykorzystujemy najnowszy sprzęt, który został stworzony z myślą o komforcie pacjentów. Usuwanie ósemek wykonywane jest w naszej klinice przez lekarzy specjalizujących się w chirurgii. Ich bogate, wieloletnie doświadczenie pozwala na wyrywanie zębów mądrości w taki sposób, by pacjent tego praktycznie nie odczuwał. Stosujemy oczywiście znieczulenie, nad działaniem którego czuwa anestezjolog. Zęby mądrości wyrastać mogą w różnym wieku. Najczęściej jednak rosną one u osób w wieku około 20 lat. Problemem jest to, że zęby te mogą krzywić zgryz, przez co nasz uśmiech może nie być tak perfekcyjny, jak do tej pory.

Ósemki, nazywane również zębami mądrości, to trzonowce, które wyrastają w szczęce i żuchwie pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Jednak nie każdy je ma, a u niektórych osób nie pojawiają się nawet ich zawiązki.

Czasami rozwijają się przez kilka lat - bywają przypadki, gdy zęby mądrości pojawiają się dopiero około 40 roku życia, a nawet znacznie później – na przykład u osób starszych noszących protezy.

Skąd takie dysproporcje w rozwoju ósemek u poszczególnych ludzi? To efekt ewolucji, czyli przystosowywania się organizmu do otoczenia, w którym żyje. Człowiek od kilkuset lat je coraz bardziej przetworzoną żywność, dlatego następuje stopniowa redukcja szczęk. Jako gatunek nie potrzebujemy już dodatkowych ósmych trzonowców w celu lepszego rozdrabniania przyjmowanego pokarmu. Oczywiście, natura nie zaprojektowała nas wszystkich tak samo. U jednych osób pojawiają się wszystkie ósemki, u innych tylko dwie, a jeszcze u innych tylko ich zawiązki. Ba, ostatnio w gabinetach stomatologicznych dentyści obserwują zupełny zanik zawiązek – zero śladu po ósemkach.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba mądrości - dlaczego warto pomyśleć o usunięciu ósemki?

Dużym problemem w przypadku zębów mądrości jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej - przez to pojawia się próchnica. W przypadku leczenia kanałowego zębów mądrości zazwyczaj bardzo trudno dostać się ósemek i skutecznie je leczyć. Bywa, że rosnące ósemki rozpychają pozostałe zęby, co jest zazwyczaj bolesne i może doprowadzić nawet do wady zgryzu, czy powikłań przy leczeniu innych zębów. Często zdarza się, że ósemki wyrastają krzywo lub wrastają w policzek, mogą być powodem stanów zapalnych dziąseł, a także tworzyć torbiele na dziąśle. W niektórych przypadkach ósemki uniemożliwiają również odpowiednie dopasowanie aparatu ortodontycznego albo protezy dentystycznej. Niewyrżnięte zęby mądrości, czyli ósemki zatrzymane, zazwyczaj są źle ułożone w żuchwie lub szczęce i przez to naciskają na sąsiadujące z nimi siódemki. Wokół nich może tworzyć się torbiel i stany zapalne. Zatrzymane ósemki mogą być również powodem częstych bólów głowy lub migren.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

To zabieg chirurgiczny wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ósemki bywają bardzo mocno zakorzenione, mają nietypowy kształt i różną ilość korzeni. Dlatego czasami podczas zabiegu usuwania ósemek może dochodzić do komplikacji. Chirurgiczne usunięcie ósemki trwa zazwyczaj około 30 minut. Po ekstrakcji zakłada się szwy. Powstała w miejscu usunięcia zęba luka wypełnia się krwią. W tym miejscu tworzy się skrzep, który następnie samoczynnie rozpuszcza się w ciągu dwóch, trzech dni. Gdy jednak skrzep zostanie wypłukany wcześniej, może w tym miejscu utworzyć się bardzo bolesny i długo gojący się stan zapalny zwany suchym zębodołem. Dlatego niezwykle istotne jest, aby po zabiegu ekstrakcji ósemki ściśle przestrzegać procedury gojenia się ran; a więc unikać ciepłych napojów i posiłków, palenia tytoniu, wzmożonego wysiłku fizycznego, jedzenia twardych rzeczy wymagających mocnego gryzienia, a także w przypadku pań - stosowania doustnej antykoncepcji. Nie wolno również pić przez słomkę ani wydmuchiwać nosa (silny strumień powietrza może uszkodzić ranę). W przypadku, gdy pojawia się gorączka lub krwawienie, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Usługi usunięcia zęba w Luxdentica

Centrum Stomatologiczne Luxdentica stawia zawsze pacjenta na pierwszym miejscu. W związku z tym, gdy zachodzi konieczność usuwania ósemek, staramy się robić wszystko tak, aby pacjent był zadowolony i nie odczuwał bólu. Może się oczywiście okazać, że po zabiegu, gdy przestanie działać znieczulenie, będziemy przez jakiś czas czuć pewien dyskomfort. Jednak trzeba zauważyć, że rany po chirurgicznej ekstrakcji ósemek bardzo szybko się goją, o czym wiele osób zdążyło się już przekonać.

Gdy pojawiają się pierwsze oznaki sugerujące wyżynanie się ósemek, warto od razu pomyśleć o odwiedzeniu naszej kliniki. Chodzi o to, że jeśli zbagatelizujemy problem, to może się okazać, że będziemy musieli po jakimś czasie nosić aparat ortodontyczny. Lepszym rozwiązaniem więc może być czasem usunięcie ósemek, które w rzeczywistości i tak do niczego nam się nie przydają. Więcej z nimi kłopotów, niż pożytku. Bardzo mało jest takich przypadków, gdy wyrastanie ósemek nie powoduje negatywnych konsekwencji. Skorzystaj z usług naszego Centrum Stomatologicznego i już dziś umów się na wizytę u najlepszych specjalistów w kraju.

Ósemki wielokrotnie okazywały się problemem dla naszych pacjentów. Te zęby ze względu na ich trudne położenie dość ciężko się również pielęgnuje. W związku z tym wielokrotnie bywały one przyczyną występowania próchnicy. Oddając się w nasze ręce masz pewność, że dokonasz ekstrakcji zęba i nie będziesz przy tym praktycznie nic odczuwał. Zadowolenie naszych pacjentów to podstawa, więc dokładamy wszelkich starań, by wykonywane przez nas zabiegi pozwalały pacjentowi odczuć, że jest w najlepszych rękach.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja