Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
26 | 05 | 2020

Usuwanie ósemek

Zęby mądrości - tak bardzo często nazywane są ósemki, czyli najbardziej kłopotliwe ze wszystkich zębów, jakie wyrastają nam w ciągu życia. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego niby te zęby są problemem?

Usuwanie ósemek

Otóż chodzi o to, że zaburzają one szyk zębów w łuku powodując niejednokrotnie wady zgryzu. W związku z tym warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu, którego celem będzie pozbycie się zębów mądrości. W naszej klinice możemy wykonać takie zabiegi bardzo szybko i przede wszystkim skutecznie.

Usuwanie ósemek to zabieg, który w przeszłości kojarzony był z bólem. Na ten moment jednak wcale nie musimy odczuwać bólu podczas tego zabiegu. Okazuje się, że ósemki można usuwać nie tylko bez bólu, ale wręcz bez odczuwania dyskomfortu. W Centrum Stomatologicznym Luxdentica usuwamy ósemki na co dzień. Do tego zabiegu absorbujemy najnowszy sprzęt, który został stworzony z myślą o komforcie pacjentów. Usuwaniem ósemek w naszej klinice zajmują się najczęściej lekarze specjalizujący się w chirurgii. Ich bogate, wieloletnie doświadczenie pozwala na usuwanie ósemek w taki sposób by pacjent tego praktycznie nie odczuwał. Stosujemy oczywiście znieczulenie, nad którego działaniem czuwa anestezjolog. Zęby mądrości wyrastać mogą w różnym wieku. Zdecydowanie najczęściej jednak rosną one u osób w wieku około 20 lat. Problemem jest to, że te zęby mogą krzywić zgryz, przez co nasz uśmiech może nie być perfekcyjny jak do tej pory.

Ósemki, nazywane również zębami mądrości to trzonowce, które wyrastają w szczęce i żuchwie pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Jednak nie każdy je ma, a u części osób nie pojawiają się nawet ich zawiązki.

Czasami rozwijają się nawet przez kilka lat, bywają przypadki gdy pojawiają się dopiero około 40 roku życia, a nawet znacznie później – na przykład u osób starszych noszących protezy.

Skąd takie dysproporcje w rozwoju ósemek u poszczególnych ludzi? To efekt ewolucji, czyli przystosowywania się organizmu do otoczenia, w którym żyje. Człowiek od kilkuset lat je coraz bardziej przetworzoną żywność, dlatego następuje stopniowa redukcja szczęk. Jako gatunek nie potrzebujemy już dodatkowych ósmych trzonowców w celu lepszego rozdrabniania przyjmowanego pokarmu. Oczywiście natura nie zaprojektowała nas wszystkich tak samo. U jednych osób pojawiają się wszystkie ósemki u innych tylko dwie, a jeszcze u innych tylko ich zawiązki. Ba, ostatnio w gabinetach stomatologicznych dentyści obserwują zupełny zanik zawiązek – zero śladu po ósemkach. Ale w sumie to dobrze, bo

ósemki bywają bardzo kłopotliwe

i dlatego wielu dentystów zaleca ich usunięcie. Dużym problemem jest próchnica. W przypadku leczenia kanałowego bardzo trudno dostać się ósemek i skutecznie je leczyć. Bywa, że rosnące ósemki rozpychają inne zęby, co jest zazwyczaj bolesne i może doprowadzić nawet do wady zgryzu, czy powikłań przy leczeniu innych zębów. Często zdarza się, że ósemki wyrastają krzywo lub wrastają w policzek, mogą być powodem stanów zapalnych dziąseł, a także tworzyć torbiele na dziąśle. W niektórych przypadkach ósemki uniemożliwiają również odpowiednie dopasowanie aparatu ortodontycznego albo protezy dentystycznej. Niewyrżnięte zęby mądrości, czyli ósemki zatrzymane zazwyczaj są źle ułożone w żuchwie lub szczęce i przez to naciskają na sąsiadujące z nimi siódemki. Wokół nich może tworzyć się torbiel i stany zapalne. Zatrzymane ósemki mogą być również powodem częstych bólów głowy lub migren.

Usuwanie ósemek

To zabieg chirurgiczny wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ósemki bywają bardzo mocno zakorzenione, mają nietypowy kształt i różną ilość korzeni. Dlatego czasami podczas zabiegu usuwania zębów mądrości może dochodzić do komplikacji. Chirurgiczne usunięcie ósemki trwa zazwyczaj około 30 minut. Po ekstrakcji zakłada się szwy. Powstała po zabiegu usunięcia zęba luka wypełnia się krwią. W tym miejscu tworzy się skrzep, który następnie samoczynnie rozpuszcza się w ciągu dwóch, trzech dni. Gdy jednak skrzep zostanie wypłukany wcześniej może w tym miejscu utworzyć się bardzo bolesny i długo gojący się stan zapalny zwany suchym zębodołem. Dlatego niezwykle istotne jest, aby po zabiegu ekstrakcji ósemki ściśle przestrzegać procedury gojenia się ran; a więc unikać ciepłych napojów i posiłków, palenia tytoniu, wzmożonego wysiłku fizycznego, jedzenia twardych rzeczy wymagających mocnego gryzienia, a także w przypadku pań - stosowania doustnej antykoncepcji. Nie wolno również pić przez słomkę ani wydmuchiwać nosa (silny strumień powietrza może uszkodzić ranę). W przypadku gdy pojawia się gorączka lub krwawienie należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Dlaczego warto wybrać naszą klinikę?

Centrum Stomatologiczne Luxdentica stawia zawsze pacjenta na pierwszym miejscu. W związku z tym gdy zachodzi konieczność usuwania ósemek to staramy się robić wszystko tak, aby pacjent był zadowolony i nie odczuwał bólu. Może się oczywiście okazać, że po zabiegu gdy przestanie działać znieczulenie to będziemy przez jakiś czas czuć pewien dyskomfort. Jednak trzeba zauważyć, że rany po takim zabiegu bardzo szybko się goją, o czym wiele osób się już zdążyło przekonać. W przypadku pojawiania się pierwszych oznak sugerujących wyżynanie się ósemek warto od razu pomyśleć o odwiedzeniu naszej kliniki. Chodzi o to, że jeśli zbagatelizujemy problem to może się okazać, że będziemy musieli po jakimś czasie nosić aparat ortodontyczny. Lepszym rozwiązaniem więc może być po prostu usunięcie ósemek, które w rzeczywistości i tak do niczego nam się nie przydają. Więcej z nimi kłopotów niż pożytku. Bardzo mało jest takich przypadków gdy wyrastanie ósemek nie spowodowało negatywnych konsekwencji. Skorzystaj z usług naszego Centrum Stomatologicznego i już dziś umów się na wizytę u najlepszych specjalistów w kraju.

 

Ósemki wielokrotnie okazywały się problemem dla naszych pacjentów. Te zęby ze względu na ich trudne położenie dość ciężko się również pielęgnuje. W związku z tym wielokrotnie bywały one przyczyną występowania próchnicy. Oddając się w nasze ręce sprawimy, że pozbędziesz się ósemek i nie będziesz przy tym praktycznie nic odczuwał. Zadowolenie naszych pacjentów to podstawa więc dokładamy wszelkich starań by wykonywane przez nas zabiegi dawały odczuć pacjentowi, że jest w najlepszych rękach.

wróć do listy

Standardy Luxdentica

Kredytowanie leczenia

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja