Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
16 | 04 | 2021

Wybity ząb. Na pomoc - replantacja

Mamy tylko około 30-60 minut na uratowanie wybitego zęba. Uratowanie, a raczej próbę osadzenia go na swoim miejscu w taki sposób, aby organizm mógł podjąć wyzwanie replantacji. To proces, w trakcie którego wybity ząb zostaje z powrotem osadzony w strukturze kostnej i jeśli spełnimy wcześniej kilka istotnych warunków, ząb będzie mógł nam służyć ponownie.

Wybity ząb. Na pomoc - replantacja

Nie zawsze będzie to możliwe, ale zawsze warto podjąć próbę ratowania wybitego zęba.

Warunki postępowania w trakcie wybicia zęba:

  • Nie dotykać korzenia zęba;
  • W przypadku zabrudzenia delikatnie go opłukać (przez 10 sekund) pod bieżącą wodą – NIGDY nie używać w tym celu alkoholu, mydła, pasty do zębów - te substancje mogą usunąć z korzenia fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, które działają jak klej mocujący zęby z kością;
  • Wsadzić ząb (jeśli to możliwe) z powrotem do zębodołu, przygryzając delikatnie chusteczkę lub mały opatrunek przez około 15 min.;
  • Jeśli nie jest możliwe osadzenie go na swoim miejscu, ząb powinien pozostać w jamie ustnej, w kieszeni pomiędzy zębami a policzkiem;       
  • Jeżeli nie ma możliwości wsadzenia zęba na swoje miejsce lub do ust, można go umieścić w mleku lub w soli fizjologicznej;
  • Nie wolno przechowywać zęba w czystej wodzie ani w suchym środowisku;
  • Najszybciej jak to możliwe udać się do dentysty (najlepiej chirurga stomatologicznego).

Pamiętajmy, że z każda minuta jest na wagę złota. Im dłużej wybity ząb pozostaje poza swoim naturalnym środowiskiem, tym bardziej może dojść do obumarcia włókien ozębnej i zrostu korzenia z kością.

W gabinecie dentystycznym po zweryfikowaniu czy ząb nadaje się do replantacji (cyfrowe RTG, mikroskop optyczny) wprowadza się go do zębodołu i unieruchamia specjalną szyną z włókna szklanego albo drucianą retencją. Ząb powinien przyjąć się na nowo od 2 do 4 tygodni od momentu wypadku. Skuteczność przeprowadzonego zabiegu weryfikowana jest kontrolnymi wizytami u dentysty oraz zdjęciami RTG, które wykonuje się po 2-3 tygodniach i po 3 miesiącach, a następnie po kolejnych 6 miesiącach. Szynę nazębną należy nosić zazwyczaj około 7-10 dni. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu reimplantacji przez 2-3 tygodnie spożywać pokarmy w miękkiej postaci (papki). Równie istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, poprzez stosowanie płukanek o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym.

A co w przypadku wybitego zęba mlecznego?

Wszyscy wiemy, że to tylko zęby tymczasowe, dlatego większość dentystów nie rekomenduje replantacji mleczaków, gdyż potencjalna infekcja może uszkodzić stały ząb, który czeka na wyrośnięcie. Warto natomiast pilnie udać się z dzieckiem na wizytę do stomatologa, aby zweryfikować, czy w dziąśle nie pozostały resztki zęba oraz przeprowadzić wizytę u ortodonty, który dopilnuje, aby nowy, stały ząb wyrósł odpowiednio w miejscu wybitego mleczaka.

Jak skutecznie chronić swoje zęby przed wybiciem?

Jeżeli jesteśmy w grupie narażonej na takie przypadki (uprawiając na przykład sporty walki lub sporty drużynowe wymagające dużej siły i częstego kontaktu – hokej, rugby) warto zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze. Dentysta może zlecić wykonanie wycisku zębów i wysłać go następnie do pracowni, która na tej podstawie wykona indywidualny, zgodny z naszymi zębami, dokładnie dopasowany ochraniacz.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja