Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
10 | 12 | 2020

Zgrzytanie zębami u dzieci

Jeżeli w nocy zamiast spokojnego snu dziecka słyszymy, powtarzające się co jakiś czas, zgrzytanie zębami to może być bruksizm. Statystycznie około 15% do 33% dzieci zgrzyta zębami. Jeśli zęby dziecka wyglądają na zużyte lub gdy dziecko skarży się na ból w przypadku przyjmowania zimnych lub ciepłych pokarmów, warto zgłosić ten problem dentyście.

Zgrzytanie zębami u dzieci

Niejednokrotnie rodzice zauważają u swoich dzieci problem jakim jest zgrzytanie zębami. Problem ten może pojawiać się nagle na różnych etapach rozwoju. Pocieszające jest jednak to, że takie zjawisko z czasem zaczyna zanikać. Z reguły bywa tak, że problem zgrzytania zębami pojawia się wówczas gdy nasze dziecko zaczyna tracić pierwsze zęby, czyli zęby mleczne. Lekarze nie do końca wiedzą skąd bierze się zjawisko zgrzytania zębami, ale dotyka ono znaczną część dzieci w różnym wieku.

Czy zgrzytanie zębami jest groźne dla zdrowia naszych dzieci?

Lekarze zgodnie odpowiadają, że nie jest to duży problem. Nie dochodzi też najczęściej do uszkodzeń powierzchni zębów ale, jednak trzeba wziąć pod uwagę taką ewentualność. Gdy dostrzegamy, że nasze dziecko zaczyna zgrzytać zębami to najpierw należy zastanowić się nad tym czy nie przeżywało ono ostatnimi czasy jakichś stresujących momentów. Rodzice wielu dzieci dostrzegają, że ich pociechy zaczynają zgrzytać zębami po kłótni z kolegami czy rodzeństwem. Zdarza się również tak, że dzieci zgrzytają zębami w czasie problemów z nauką lub przez niepowodzenia w sporcie, który uprawiają. Dopóki nasze dziecko nie zaczyna bardzo intensywnie i często zgrzytać zębami to nie powinniśmy się tym bardzo przejmować. Należy w takim przypadku być jednak czujnym i stale obserwować sytuację. Nie ma, póki co lekarstw na zgrzytanie zębami. Można jednak w pewnym stopniu wpływać na dziecko, aby było spokojniejsze przed snem. Przeprowadzone badania wykazały, że u dzieci notorycznie zgrzytających zębami bardzo pomaga rozmowa i obecność rodziców przed snem. Wówczas dziecko zasypia spokojniejsze i ma lepszy sen. Przekłada się to bezpośrednio na zgrzytanie uzębieniem.

Zgrzytanie zębami, a wady zgryzu

Można dostrzec, że dzieci z wadami zgryzu znacznie częściej zgrzytają zębami od dzieci, których zgryz jest równy. W takim przypadku warto by było odwiedzić ortodontę, który może być pomocny w tym przypadku. Dzięki odpowiednim szynom zakładanym na zęby przed snem będą one chronione przed ścieraniem. Warto też pomyśleć o wyprostowaniu łuku u naszych dzieci by zgryz był równy. Zapobiegnie to podobnym problemom w przyszłości a dodatkowo sprawi, że nasze dziecko będzie czuło większą pewność siebie. Po dostrzeżeniu zgrzytania zębami u naszych dzieci warto nawet kontrolnie udać się do ortodonty, aby sprawdzić czy zgryz u naszych dzieci jest prawidłowy i zęby rosną w taki sposób w jaki powinno się to u dzieci odbywać.

 

Jeżeli w nocy zamiast spokojnego snu dziecka słyszymy, powtarzające się co jakiś czas, zgrzytanie zębami to może być bruksizm. Statystycznie około 15% do 33% dzieci zgrzyta zębami. Jeśli zęby dziecka wyglądają na zużyte lub gdy dziecko skarży się na ból w przypadku przyjmowania zimnych lub ciepłych pokarmów, warto zgłosić ten problem dentyście.

 

Podobnie, gdy zaobserwujemy takie objawy jak krwawienie dziąseł, czy przygryzanie języka i policzków. Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym nie wymagają interwencji stomatologicznej, jednak starsze mogą potrzebować tymczasowych szyn osłaniających zęby, aby zapobiec nadmiernemu szlifowaniu i ścieraniu się zębów podczas snu.

Bruksizm

Bruksizm, czyli medyczne określenie na okazjonalne (występujące podczas snu) zgrzytanie zębami zwykle nie powoduje większych szkód w uzębieniu. Większość ludzi od czasu do czasu samoczynnie miażdży i zaciska zęby. Problem pojawia się gdy zgrzytanie odbywa się bardzo regularnie, wtedy bowiem wzrasta ryzyko ich uszkodzenia.

Dzieci, które zgrzytają zębami, zwykle robią to w dwóch okresach. Pierwszy raz w momencie kiedy pojawiają się mleczne zęby, a następnie podczas wyrastania zębów stałych. Większość dzieci traci nawyk zgrzytania zębami po pełnym wykształceniu się zębów mlecznych, a potem stałych. Dzieci najczęściej miażdżą i zgrzytają zębami podczas snu, bardzo rzadko w czasie czuwania. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje.

Wśród najczęstszych przyczyn wymieniane są:

  • Czynniki psychologiczne; w tym lęk i stres
  • Choroba okluzyjna - niewłaściwie wyrównane zęby żuchwy w stosunku do szczęki  (nieregularny kontakt między górnymi i dolnymi zębami)
  • Naturalnie zachodzące zmiany w obrębie żuchwy i szczęki spowodowane przez wzrastanie
  • Schorzenia takie jak niedobory żywieniowe, alergie, zaburzenia endokrynologiczne
  • Choroby pasożytnicze (owsiki)
  • Choroby neurologiczne (schizofrenia, ADHD, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm)

Zgrzytanie zębami mlecznymi rzadko powoduje poważne problemy, może jednak powodować ból szczęki, bóle głowy oraz nadmierne ścieranie się powierzchni zębów.

Oto kilka wskazówek, które warto zastosować przed snem dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo zgrzytania zębami:

  • Zmniejszenie stresu u dziecka, szczególnie tuż przed snem 
  • Zastosowanie masażu i ćwiczeń rozciągających lub rozluźniających mięśnie
  • Sprawdzenie, czy dieta dziecka zawiera dużo wody (odwodnienie może być związane ze zgrzytaniem zębami)    

Jeżeli stomatolog podejrzewa, że bruksizm wywołany jest przez nadmierny stres, warto rozważyć dodatkową konsultację z innymi specjalistami (psycholog, neurolog) którzy mogą okazać się pomocni przy diagnozowaniu pierwotnej przyczyny. Mogą również zaproponować, odpowiednie do zaobserwowanych objawów, leczenie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne.

W przypadku gdy zgrzytanie zębami wywołane jest wadą zgryzu, należy zwrócić się o pomoc do  lekarza ortodonty. Aby uniknąć ścierania się zębów ortodonta przygotuje specjalne szyny relaksacyjne, które zakładane na noc skutecznie ochronią zęby dziecka.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja