Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Blog Ekspertów
10 | 12 | 2020
Zgrzytanie zębami u dzieci

Jeżeli w nocy zamiast spokojnego snu dziecka słyszymy, powtarzające się co jakiś czas, zgrzytanie zębami to może być bruksizm. Statystycznie około 15% do 33% dzieci zgrzyta zębami. Jeśli zęby dziecka wyglądają na zużyte lub gdy dziecko skarży się na ból w przypadku przyjmowania zimnych lub ciepłych pokarmów, warto zgłosić ten problem dentyście.

Zgrzytanie zębami u dzieci

Podobnie, gdy zaobserwujemy takie objawy jak krwawienie dziąseł, czy przygryzanie języka i policzków. Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym nie wymagają interwencji stomatologicznej, jednak starsze mogą potrzebować tymczasowych szyn osłaniających zęby, aby zapobiec nadmiernemu szlifowaniu i ścieraniu się zębów podczas snu.

Bruksizm

Bruksizm, czyli medyczne określenie na okazjonalne (występujące podczas snu) zgrzytanie zębami zwykle nie powoduje większych szkód w uzębieniu. Większość ludzi od czasu do czasu samoczynnie miażdży i zaciska zęby. Problem pojawia się gdy zgrzytanie odbywa się bardzo regularnie, wtedy bowiem wzrasta ryzyko ich uszkodzenia.

Dzieci, które zgrzytają zębami, zwykle robią to w dwóch okresach. Pierwszy raz w momencie kiedy pojawiają się mleczne zęby, a następnie podczas wyrastania zębów stałych. Większość dzieci traci nawyk zgrzytania zębami po pełnym wykształceniu się zębów mlecznych, a potem stałych. Dzieci najczęściej miażdżą i zgrzytają zębami podczas snu, bardzo rzadko w czasie czuwania. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje.

Wśród najczęstszych przyczyn wymieniane są:

  • Czynniki psychologiczne; w tym lęk i stres
  • Choroba okluzyjna - niewłaściwie wyrównane zęby żuchwy w stosunku do szczęki  (nieregularny kontakt między górnymi i dolnymi zębami)
  • Naturalnie zachodzące zmiany w obrębie żuchwy i szczęki spowodowane przez wzrastanie
  • Schorzenia takie jak niedobory żywieniowe, alergie, zaburzenia endokrynologiczne
  • Choroby pasożytnicze (owsiki)
  • Choroby neurologiczne (schizofrenia, ADHD, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm)

Zgrzytanie zębami mlecznymi rzadko powoduje poważne problemy, może jednak powodować ból szczęki, bóle głowy oraz nadmierne ścieranie się powierzchni zębów.

Oto kilka wskazówek, które warto zastosować przed snem dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo zgrzytania zębami:

  • Zmniejszenie stresu u dziecka, szczególnie tuż przed snem 
  • Zastosowanie masażu i ćwiczeń rozciągających lub rozluźniających mięśnie
  • Sprawdzenie, czy dieta dziecka zawiera dużo wody (odwodnienie może być związane ze zgrzytaniem zębami)    

Jeżeli stomatolog podejrzewa, że bruksizm wywołany jest przez nadmierny stres, warto rozważyć dodatkową konsultację z innymi specjalistami (psycholog, neurolog) którzy mogą okazać się pomocni przy diagnozowaniu pierwotnej przyczyny. Mogą również zaproponować, odpowiednie do zaobserwowanych objawów, leczenie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne.

W przypadku gdy zgrzytanie zębami wywołane jest wadą zgryzu, należy zwrócić się o pomoc do  lekarza ortodonty. Aby uniknąć ścierania się zębów ortodonta przygotuje specjalne szyny relaksacyjne, które zakładane na noc skutecznie ochronią zęby dziecka.

wróć do listy

Standardy Luxdentica

Kredytowanie leczenia

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja