Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
30 | 11 | 2020

Złamany ząb

To może przytrafić się każdemu. Nieszczęśliwy upadek, niespodziewane uderzenie podczas uprawiania sportu, niezamierzone zgryzienie twardego przedmiotu. Życie pisze różne scenariusze. Złamany ząb to spory problem, ale nie stomatologiczna beznadzieja. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że czasami złamanemu zębowi można ponownie przywrócić jego funkcjonalność.

Złamany ząb

Dlatego, gdy już przytrafi się nam ta niemiła przypadłość, warto zainteresować się złamanymi elementami. Często zdarza się, że dentysta może je ponownie wykorzystać i np. podjąć próbę sklejenia fragmentów zęba. Nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze warto spróbować.

Możliwości ludzkiego organizmu w zakresie autoregeneracji są olbrzymie. Złamane kości zrastają się, przecięta skóra goi, a obcinane włosy, czy paznokcie rosną na nowo. Ale bez względu na to, jak dobrze nasz organizm jest w stanie sam się naprawić, szkliwo zębów niestety nie może samoczynnie się odbudować… a złamany ząb nigdy już całkowicie się nie zrośnie. Rolą dobrego stomatologa jest jednak przywrócenie go do stanu z przed wypadku.

Tak jak różne są nasze zęby, tak wiele może być ich złamań oraz przyczyn do których doszło do złamania. Niektóre osoby zadają sobie pytanie; dlaczego moje zęby tak łatwo się łamią? Powodem może być zła mineralizacja zębów i kości, czy uwarunkowania genetyczne. Częsta łamliwość zębów może być spowodowane przez duże wypełnienia, które w ostatecznym rozrachunku bardzo osłabiają zęby. Bruksizm, zgrzytanie zębami to kolejne powody złamań. Inne to spożywanie twardych pokarmów, takich jak np. lód i cukierki, używanie zębów w celu otwierania kapski butelek (Tak! To nadal się zdarza!) czy próby przegryzania bardzo twardych elementów (zęby to nie kombinerki!).

Leczenie wyszczerbionego, złamanego lub pękniętego zęba najczęściej obejmuje:

  • ponowne przyklejenie fragmentu zęba
  • wypełnienie lub założenie korony (nakładka całkowicie zakrywająca złamany ząb)
  • leczenie kanałowe mocno złamanego zęba z odsłoniętymi nerwami

Skuteczne w leczeniu dentystycznym złamanego zęba mogą okazać się także (w zależności od danego,indywidualnego przypadku złamania) licówki porcelanowe lub kompozytowe, a także w przypadku niemożliwości uratowania zęba zastąpienie go implantem dentystycznym.

Jak postępować w przypadku niespodziewanego złamania zęba?

Oczywiście jak najszybciej to możliwe udać się do gabinetu stomatologicznego. Tymczasowo można zastosować następujące metody; jeśli wypadnie cały ząb z nienaruszonym korzeniem, należy umieścić go w małym pojemniku z mlekiem. Jeśli złamany został któryś z przednich zębów, warto zabezpieczyć jego część w celu późniejszej próby sklejenia całości. W przypadku zębów przednich dentysta użyje do jego naprawy żywicy kompozytowej w kolorze zęba. Jeśli pozostały w jamie ustnej ząb ma ostrą krawędź, można spróbować tymczasowo zabezpieczyć go np.gumą do żucia. Przy drobnych złamaniach ząb może wymagać jedynie wypełnienia do niewielkiej naprawy. Oczywiście, każdorazowo w przypadku silnego bólu, trzeba przyjąć skuteczny lek przeciwbólowy.

Jak zminimalizować ryzyko pęknięć i złamań zębów?

Ważna jest odpowiednia ich mineralizacja. W tym celu należy stosować powszechnie znane zasady odpowiedniej higienizacji jamy ustnej:

  • Częste mycie zębów
  • Rezygnacja z produktów zawierających cukier
  • Spożywanie większej ilości wapnia i witamin
  • Używanie pasty do zębów z fluorem

Co się stanie, jeśli złamany ząb nie będzie leczony? Nieleczony złamany ząb może gromadzić bakterie, co w konsekwencji grozi infekcją lub ropniem. Złamany ząb grozi również uszkodzeniem nerwów i może prowadzić do konieczności zastosowania leczenia kanałowego. Jeżeli nie musimy wstrzymywać wizyty u lekarza stomatologa – zgłośmy się jak najszybciej z tym problemem do swojego dentysty.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja