Telefon
Zadzwoń
do nas!
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska

EPIDEMIA PRÓCHNICY
czyli co zrobić, by dziecko miało zdrowe zęby

Z raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2016 roku wynika, że ponad połowa najmłodszych dzieci ma próchnicę. W sierpniu zeszłego roku wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda przedstawił pomysł, jak powstrzymać tę epidemię. Proponuje on, by każde dziecko od urodzenia miało przypisanego stomatologa. Pomysł jest dobry, ale – jak dotąd – pozostaje w sferze koncepcji, a problem nadal nie jest rozwiązany. W tej sytuacji liczy się każda inicjatywa, która skutecznie zapobiega próchnicy. Praktyczną walkę z tym zjawiskiem ponownie podjęło Centrum Stomatologii Luxdentica z Krakowa.

Wychowanie w uśmiechu 

Po raz pierwszy krakowskie Centrum Stomatologii Luxdentica zrealizowało kampanię  „Wychowanie w uśmiechu” w 2011 roku. W jej ramach lekarz oraz higienistka nieodpłatnie odwiedzali wybrane krakowskie przedszkola i w formie praktycznych warsztatów pokazywali najmłodszym, jak poprawnie szczotkować zęby. Taka profilaktyka to skuteczna metoda, by zapobiegać próchnicy. Działania te mają też inny, szerszy wymiar. Realizowane w formie zabawy „warsztaty z mycia zębów” przełamują bariery i obawy przed wizytą u stomatologa, pozostawiając u maluchów dobre skojarzenia z dentystą i leczeniem zębów.

Pokażę Ci Mamo, jak dobrze myję zęby!

Za fatalny stan zębów dzieci w głównej mierze odpowiadają… rodzice. Często nie przywiązują uwagi do tego, by wyrobić w maluchach nawyk mycia zębów po każdym posiłku. Z jednej strony wynika to z bagatelizowania konieczności dbania o higienę jamy ustnej, a z drugiej ze zjawiska dentofobii, czyli traumy, którą często ojciec lub matka przeżyli w dzieciństwie w kontaktach z gabinetem stomatologicznym. Faktem jest, że większość dzieci, które pojawiają się w gabinetach stomatologicznych, ma próchnicę, a przede wszystkim zaniedbane, źle umyte zęby. Jak zatem pomóc rodzicom? Uczyć dzieci. Taka metodę kolejny już raz postanowili uskuteczniać specjaliści z  Centrum Stomatologii Luxdentica.

- Rodzice często bagatelizują zdrowie mlecznych zębów swoich dzieci – mówi Dariusz Wilisowski, właściciel  Centrum Stomatologii Luxdentica – ich stan ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój zębów stałych, ale też na ogólny stan zdrowia. Potwierdzają to pediatrzy, którzy widzą związek zaniedbań w uzębieniu z ogólnym stanem zdrowia małych pacjentów, z problemami z układem oddechowym, pokarmowym czy sercowo-naczyniowym. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zorganizować kolejną akcję, w której bezpośrednio zwracamy się do dzieci.

Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a także – nie inaczej niż dorośli – poprzez  praktyczne zajęcia. Dlatego każdy maluch na warsztatach dostanie szczoteczkę i pod okiem pani doktor oraz higienistki będzie mogło samodzielnie popróbować szczotkowania. Wiadomo, że bez pomocy rodziców się nie uda. Lekarze Luxdentica liczą jednak, że tym razem to dzieci zarażą szczotkowaniem swoich rodziców, a nie odwrotnie. I że wspólnie zaczną uważnie dbać o swoje zęby. I zdrowie.

Standardy Luxdentica

Global Clinic Rating

Światowy poziom stomatologii

Global Clinic Rating - nr 1 w Krakowie

Luxdentica najlepszą krakowską kliniką stomatologiczną.

Więcej

Eksperci Luxdentica

Poznaj naszych specjalistów

Nasi eksperci
Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja