Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
26 | 01 | 2021

Bakterie jamy ustnej

W jamie ustnej znajduje się ponad 700 rodzajów bakterii. Większość z nich to niezagrażające zdrowiu mikroby, które spełniają wiele pożytecznych funkcji, na przykład pomagają rozkładać żywność, chronią zęby i tkanki jamy ustnej. Ale niektóre bakterie są bardzo szkodliwe i mogą powodować próchnicę oraz choroby dziąseł.

Bakterie jamy ustnej

Dwie najczęściej występujące „złe” bakterie to Streptococcusmutants oraz Porphyromonasgingivalis.

Streptococcus mutants

Bakteria odżywia się cukrami i skrobiami znajdującymi się w cząsteczkach żywności, które są zatrzymywane przez zęby i dziąsła. Jeśli nie zostaną usunięte przez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, mogą powodować próchnicę. Bakteria fizjologicznie występuje w jamie ustnej człowieka, wchodząc tam w skład naturalnej flory bakteryjnej (około 2%). Może być bardzo groźna. Podczas zapalenia dziąseł może przejść przez uszkodzone błony śluzowe do krwiobiegu, powodując przejściową bakteriemię oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Porphyromonas gingivalis

Ten gatunek bakterii  jest wiązany przede wszystkim z zaawansowanymi przypadkami przewlekłego zapalenia przyzębia.  Zwykle drobnoustrój bakteryjny nie występuje w zdrowych ustach. Ale jeśli się rozwinie, jest to oznaka choroby dziąseł lub paradontozy. Choroba dziąseł to infekcja bakteryjna atakująca tkanki i kości podtrzymujące zęby. Nieleczone bakterie mogą powodować utratę zębów. Bakteria rośnie na podłożach agarowych, wzbogaconych krwią. Tworzy brązowo-zielone kolonie o zróżnicowanej morfologii, od form łagodnych, wygładzonych, do nieregularnych, przypominających wyglądem kalafiora. P. g. jest bakterią charakterystyczną dla środowiska jamy ustnej i poza nią praktycznie nie występuje, chociaż bardzo sporadycznie stwierdza się jej obecność podczas takich infekcji jak przewlekłe zapalenie ucha środkowego, czy też perforacji w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego.

W łagodnej postaci paradontozy, aby zahamować rozwój choroby, wystarczy systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, przestrzeganie higieny jamy ustnej, korekta wypełnieńbądź wykonanie uzupełnień protetycznych takich jak protezy, mosty, korony. Postać umiarkowana i ciężka często wymaga przeprowadzania dodatkowo kiretażu (zabieg oczyszczania powierzchni korzenia) wraz z uzupełnieniem ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi. Porphyromonas gingivalis zwalcza się także poprzez podanie antybiotyku, szczególnie w przypadku pacjentów z ostrymi objawami choroby przyzębia przebiegającym z takimi objawami jak wysoka gorączka, złe samopoczucie, zawroty głowy, odwodnienie.

Badania

Na podstawie przeprowadzonych badań w wielu krajach świata stwierdzono, że polskie dzieci charakteryzują się wysokim poziomem kolonizacji jamy ustnej przez bakterie Streptococcus mutans, porównywalnym z niektórymi krajami Ameryki Łacińskiej i Afryki. Na podstawie reprezentatywnej grupie populacji 500 dzieci w Polsce odsetek ten wyniósł ok. 91%. Dla porównania w Brazylii odsetek dzieci, u których wyizolowano wymieniane bakterie wynosił 93%, w Wielkiej Brytanii 62%, USA u 80%, w Mozambiku u 94-100%, a w Sudanie u 97-100%.

Na szczęście zmiana nawyków higienicznych, zwyczajów żywieniowych, edukacja prozdrowotna, ograniczenie spożycia cukrów oraz działania lecznicze i profilaktyczne mogą wpływać na zmianę stopnia zainfekowania danej populacji. Kilka lat temu Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides). Preparat dobrze rokuje, jeśli chodzi o eliminację S. mutans i zapobieganie próchnicy.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja