Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
16 | 08 | 2022

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Z badań i statystyk wynika, że przeciętny Polak wymienia swoją szczoteczkę raz na… rok! Wydaje się nieprawdopodobne, ale jest jednak prawdziwe. A przecież zużyta szczoteczka ma fatalny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jest siedliskiem wirusów, grzybów i bakterii, a „mycie” zębów zużytą szczotką jest zupełnie nieefektywnie, a bywa szkodliwe.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Czy istnieje jakaś norma określająca, jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów? Odpowiedź jest całkiem prosta – przynajmniej raz na kwartał, ale nie rzadziej. Oczywiście wiele zależy tutaj od danej osoby oraz jak często używamy szczoteczki do zębów. Niektórzy nie rozstają się z nią w ogóle, czyszcząc zęby po każdym posiłku, innym wystarcza tylko poranna i wieczorna toaleta jamy ustnej. Tak czy inaczej dłuższe niż 3 miesiące życie szczoteczki do zębów jest ze stomatologicznego punktu widzenia co najmniej niewskazane.

Kiedy kupić nową szczoteczkę do zębów?

Standardową zasadą jest wymiana szczoteczki do zębów co 3 do 4 miesięcy. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły: na przykład po chorobie, dobrym pomysłem jest natychmiastowa wymiana szczoteczki, zwłaszcza jeśli trzymasz ją w pobliżu szczoteczek do zębów swojej rodziny. Zazwyczaj zużyte włosie szczoteczki do zębów jest dobrym wskaźnikiem, że nadszedł czas na jej wymianę. Jeśli włosie szczoteczki jest zgniecione i płaskie, nie umyje prawidłowo zębów. Oczywiście im mocniej szczotkujemy, tym szybciej zużywamy produkt. Warto też przypomnieć, że większość dzieci mocno wciska szczoteczkę do zębów (o wiele mocniej niż dorośli) więc maluchy potrzebują nowych szczoteczek wcześniej niż wskazuje na to zasada 3-4 miesięcy.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Wyróżniamy dwa podstawowe typy: ręczne lub elektryczne. Oba rodzaje są dobre, więc sami musimy zdecydować którą wybieramy i wolimy używać. Szczoteczki ręczne są bardziej praktyczne i łatwiejsze w dostępie w każdym miejscu. Łatwiej jest też kontrolować nacisk wywierany na zęby i dziąsła. Elektryczna szczoteczka musi być ładowana, co oczywiście nie jest żadnym problemem bo jedno ładowanie starcza zazwyczaj na kilka – kilkanaście dni pracy. Obrotowe włosie szczoteczki elektrycznej znacznie ułatwia czyszczenie przestrzeni między zębami i przy linii dziąseł. Niektóre elektryczne szczoteczki do zębów mają wbudowane też liczniki czasu, które pomagają szczotkować zęby przez optymalny czas (zazwyczaj ok. 2 min.).

Właściwe utrzymanie szczoteczki do zębów

Niezależnie od tego, czy wybieracie szczoteczkę elektryczną, czy manualną, istotnym jest, aby utrzymywać ją w czystości. Zaleca się, aby po każdym szczotkowaniu bardzo dokładnie spłukać szczoteczkę pod bieżącą wodą. Dzięki tej czynności pozbywamy się resztki pasty do zębów, śliny, drobnych elementów jedzenia, a także bakterii. Po spłukaniu należy zawsze przechowywać szczoteczkę w pozycji pionowej z włosiem w pozycji umożliwiającej przewietrzenie i wysuszenie.

Należy unikać przechowywania mokrej szczoteczki do zębów w zamkniętym pojemniku, bo może to powodować nadmierne gromadzenie się bakterii i ich rozwój. O wiele lepszym sposobem jest próba całkowitego suszenia włosia pomiędzy poszczególnymi szczotkowaniami. Oczywiście nie jest to zawsze możliwe, dlatego na przykład podczas podróży warto zabrać ze sobą jednorazowe szczoteczki do zębów.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja