Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Blog Ekspertów
09 | 02 | 2021

Nadwrażliwość zębów

Ból lub mrowienie podczas jedzenia i picia (szczególnie zimnych pokarmów i płynów) mogą być oznaką nadwrażliwości zębów. Częstotliwość i nasilenie bólu bywają bardzo zmienne, ale jeśli nadwrażliwość zostanie prawidłowo zdiagnozowana i zastosowany zostanie odpowiedni plan leczenia to można ją skutecznie wyeliminować.

Nadwrażliwość zębów

Aż 75% osób z nadwrażliwością zgłasza ból przy zetknięciu zębów z czymś bardzo zimnym. Ból bywa zazwyczaj ostry i nagły. Wśród innych elementów wywołujących nadwrażliwość wymieniane są następujące bodźce:

  • Termiczne - gorące i zimne napoje i potrawy, zimne powietrze, strumień wody chłodzącej z instrumentu dentystycznego.
  • Mechaniczno-dotykowe - sonda stomatologiczna podczas badania stomatologicznego, skaling przyzębia, szczotkowanie zębów.
  • Roztwory osmotyczne - hipertoniczne, takie jak cukry.
  • Podmuch zimnego powietrza - np. z instrumentu dentystycznego lub silnego mroźnego wiatru
  • Chemiczne - kwasy, np. dietetyczne, żołądkowe.

Niektóre osoby mają nadwrażliwe zęby z powodu krzywego zgryzu lub zbyt mocnego zaciskania zębów podczas snu(zgrzytanie zębami - bruksizm). W innych przypadkach nadwrażliwość może być wynikiem niewłaściwie położnych uzupełnień. Taki nadmierny nacisk na zęby powoduje odsłonięcie warstwy tkanki znajdującej się pod twardym szkliwem, zwanej zębiną. Zębina - w bardzo dużym uproszczeniu - składa się z mikroskopijnych rurek wypełnionych płynem. Kiedy te rurki wchodzą w kontakt z gorącymi lub zimnymi płynami, pokarmami,  innymi zębami, powoduje to silny ból i duży dyskomfort.

Recesja dziąseł, odsłonięcie szyjek zębów to główne przyczyny nadwrażliwości zębiny. Można uniknąć tego problemu, stosując m.in. zdrowe praktyki żywieniowe i odpowiednią higienę jamy ustnej. Częstą przyczyną nadwrażliwości jest także mechaniczne odsłonięcie zębiny podczas zbyt energicznego szczotkowania zębów. Dlatego dość ważne jest umiejętne dobranie twardości szczoteczki do właściwości swoich zębów oraz stosowanie nieurazowej techniki szczotkowania zębów (takiej jak na przykład zmodyfikowana technika Bassa). Pomoże to zapobiegać cofaniu się dziąseł i ścieraniu się zębów wokół szyjek. Należy stosować też nieścierne pasty do zębów zawierające fluor oraz myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, po dwie minuty. Należyunikać nadmiernego spożywania kwaśnych potraw i napojów, ale jeśli do tego już dochodzi to trzeba jeść je w porze głównych posiłków. Co ważne, zębów nie należy myć bezpośrednio po spożyciu kwaśnych potraw lub napojów, ale najlepiej co najmniej 30 minut później. Zaleca się również, aby każdy, kto cierpi na refluks żołądkowy, szukał pomocy medycznej, w celu  zapobiegania kwaśnemu środowisku jamy ustnej.

Jak leczy się nadwrażliwe zęby?

Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego trybu leczenia jest właściwe zdiagnozowanie przyczyn i zrozumienie czym spowodowana jest nadwrażliwość zębów. Różne przyczyny występowania nadwrażliwości oznaczają, że nie ma niestety jednego uniwersalnego rozwiązania tego schorzenia. Dlatego w zależności od danego przypadku stosowane są następujące metody leczenia lub profilaktyki stomatologicznej:

  • Wypracowanie prawidłowej techniki szczotkowania zębów
  • Zastosowanie odpowiednich past, płynów i szczoteczek do zębów
  • Wypełnienie ubytku szkliwa materiałem kompozytowym
  • Zastosowanie szyny relaksacyjnej (w przypadku występowania bruksizmu)
  • Dewitalizacja zęba (w ostateczności, gdy inne metody nie przynoszą żadnego rezultatu)

W Centrum Stomatologicznym Luxdentica w Krakowie prowadzimy programy instruktażowe jak należy poprawnie myć zęby, doradzamy jakich przyborów i past używać w przypadku wystąpienia problemu nadwrażliwości zębów. W przypadkach wymagających interwencji stomatologicznej szczegółowo opracowujemy plan i metodykę leczenia.

wróć do listy

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

Standardy Luxdentica

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja